Parlament Europejski potępia podwójne standardy dotyczące jakości produktów w Unii Europejskiej. W głosowaniu zrobił pierwszy krok do zakazania tego, by te same produkty tych samych marek miały w Polsce gorszą jakość, niż na zachodzie Europy.

Dowodem na to, że problem istnieje, są badania przeprowadzone w całej Europie przez Komisję Europejską. Wynika z nich, że wielkie koncerny sprzedają w Polsce gorsze produkty niż na Zachodzie. Choć opakowania - poza użyciem napisów w innym języku - niczym się nie różnią. 

W UE powinny obowiązywać dokładnie takie same regulacje i ta sama jakość produktów - mówi reporterowi RMF FM klient wychodzący ze sklepu z importowaną zachodnią chemią. Twierdzi, że różnica w jakości jest duża. 

Problem także w tym, że te różnice jakościowe dotyczą również jedzenia. Dlatego Parlament Europejski chce, żeby zachodni producenci nie sprzedawali w Polsce gorszych produktów, niż te, które w sklepach mają Niemcy albo Włosi. 

PE proponuje szereg działań

W czwartkowym głosowaniu Parlament Europejski zaproponował szereg działań na poziomie unijnym i krajowym, aby zlikwidować problem "podwójnych norm jakości".

Posłowie wzywają między innymi do: skutecznej współpracy transgranicznej i wymiany danych na temat potencjalnie niezgodnych produktów i możliwych nieuczciwych praktyk między krajowymi organami ds. ochrony konsumentów i żywności, stowarzyszeniami konsumentów i Komisją Europejską.

Chcą też wprowadzenia wspólnej metodologii testowania produktów, w celu zebrania wiarygodnych i porównywalnych dowodów oraz pomocy w ustaleniu, jak poważne i powszechne są praktyki prowadzące do "podwójnej jakości".

Domagają się również ujawnienia wyników w ogólnodostępnej bazie danych i przeanalizowania ich "nie później niż do końca 2018 roku".

(m)