Premier nie jest zadowolony z wyniku Akcji Wyborczej Solidarność w prawyborach w Nysie. Jerzy Buzek jest przekonany, że "najbliższe pięć miesięcy dadzą dowody na to, że Akcja ma zupełnie inną pozycję wśród ugrupowań politycznych." Na razie plasuje się na trzecim miejscu.

AWS zajęła trzecie miejsce po SLD i Platformie Obywatelskiej z 7,6-procentowym poparciem. "Trzecie miejsce jako siły politycznej w kraju, to jest miejsce dla Akcji Wyborczej Solidarność absolutnie nie wystarczające, dlatego czeka nas ogromna praca nad tym aby to miejsce zdecydowanie poprawić" – powiedział szef rządu. Pytany, dlaczego nie był obecny podczas sobotniej debaty politycznej, Buzek odpowiedział, że "poważne spotkania" miał w Nysie już w piątek. Premier skrytykował "Sierpień 80" za zakłócanie sobotniej prezentacji AWS-u.

W nyskich prawyborach zwyciężyła koalicja Sojuszu Lewicy Demokratycznej z Unią Pracy. SLD-UP zdobyły 46,6 procent głosów. Na drugim miejscu znalazła się Platforma Obywatelska z ponad 16 procentami poparcia. AWS - zyskał 7,6 procent głosów; Samoobrona i Krajowa Partia Emerytów i Rencistów - ponad 6. Do parlamentu nie weszłoby PSL, które zdobyło nieco ponad 4 procent poparcia oraz UPR 4,5 procent. Jednak najgorszą porażkę odniosła chyba Unia Wolności, która zatrzymała się w okolicy połowy drogi do owych magicznych 5 procent, zyskując 2,9 procenta głosów.

foto RMF FM

13:50