Mikro i małe przedsiębiorstwa mają mieć więcej czasu na składanie oświadczeń do firm energetycznych, by utrzymać niższą cenę prądu w drugim półroczu tego roku. Na najbliższym, środowym posiedzeniu Sejmu rząd ma zgłosić poprawkę, która wydłuży upływający już w poniedziałek termin - dowiedzieli się dziennikarze RMF FM.

Chodzi o to, że Ministerstwo Energii razem z państwowymi spółkami energetycznymi nie dopełniło obowiązków i za słabo informowało przedsiębiorców i samorządowców o warunkach utrzymania niskich cen prądu.

Żeby mogli oni - zgodnie opracowywaną ustawą - korzystać w najbliższym półroczu z zeszłorocznych niższych cen prądu, muszą do poniedziałku u swojego sprzedawcy energii złożyć specjalne oświadczenie.

Niestety mało kto o tym wiedział, więc mało kto takie pismo złożył.

Dlatego, jak nieoficjalnie ustalili dziennikarze RMF FM, już w środę - na dodatkowym posiedzeniu Sejmu - do szykowanej przez resort przedsiębiorczości ustawy deregulacyjnej ma zostać dodany zapis o wydłużeniu tego terminu. Na razie jednak, to tylko zapowiedź - cały czas dla przedsiębiorców wiążący jest termin poniedziałkowy.

Wiążący termin mija w poniedziałek

Z komunikatu ministerstwa energii wynika, że oświadczenie można wysłać pocztą i według resortu będzie decydować data stempla pocztowego. Wystarczy zatem wysłać oświadczenie w poniedziałek, choć wcześniej była mowa, że dokument musi dotrzeć do firmy energetycznej do końca wyznaczonego terminu.

Warto to sprawdzić choćby na infolinii firm energetycznych, bo np. w Warszawie u największego operatora prądowego Innogy przyjmowane są oświadczenia wysyłane pocztą, o ile dotrą w wyznaczonym czasie, czyli do poniedziałku.

Można za to w Warszawie wysłać scan oświadczenia mailem. Warto u innych operatorów w kraju zapytać, czy przyjmują oświadczenia wysłane w ten sposób, bo komunikat ministerstwa o tym milczy.

Ustawa ws. cen prądu przewiduje, że uprawnieni do odbioru energii po zamrożonej cenie powinni złożyć do swojego sprzedawcy specjalne oświadczenie, potwierdzające ich status. Nie dotyczy to tylko gospodarstw domowych.

"W związku z dużym zainteresowaniem ułatwiamy wszystkim możliwość złożenia oświadczenia. Informujemy, że punkty obsługi klienta w spółkach energetycznych pracują w sobotę, niedzielę, a w poniedziałek do północy" - poinformował resort energetyki.

Opracowanie: