Wspólne deklaracje wierności i łamanie umów. Rano szefowie Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego uzgodnili, że stworzą wspólny projekt w sprawie opcji walutowych. Z postanowienia wyłamał się jednak wicepremier i lider ludowców Waldemar Pawlak.

Uzgodniliśmy wspólnie, że nie ma możliwości ustawowego zlikwidowania opcji walutowych - ogłosił szef klubu parlamentarnego PO Zbigniew Chlebowski. W chwilę później peeselowski minister gospodarki Waldemar Pawlak oświadczył coś przeciwnego: Jeżeli jest wyzysk i jest postęp, to są przesłanki w obecnie obowiązującym systemie prawnym do tego, żeby takie umowy unieważnić.

W koalicji są też inne rachunki krzywd. Platforma Obywatelska forsuje pomysł odcięcia partii od finansowania z budżetu państwa przynajmniej na dwa lata. Od tego pomysłu odcina się jednak PSL. To jest ostre, drastyczne przegięcie w jedną stroną. Do tej pory nie mamy porozumienia w tym zakresie, ale – jak sądzę – znajdziemy kompromis polegający na obniżeniu, a nie zamrożeniu dotacji - stwierdził poseł PSL Eugeniusz Kłopotek.

Ludowcy godzą się jedynie na pomysł, by brać pieniądze z kasy państwa, ale mniej. Tu też nie ma zgody, o ile mniej. Platforma chce obciąć wszystkim partiom po równo, a ludowcy dużym, czyli PO, chcą zabrać więcej niż sobie.