Przed Sejmem stanie miasteczko, przed ministerstwami odbędą się pikiety, a wszystko domknie przemarsz ulicami Warszawy - tak ma wyglądać wrześniowy protest związków zawodowych. Związkowcy uzgadniają ostatnie szczegóły. Manifestacje pod hasłem "Dość lekceważenia społeczeństwa - Ogólnopolskie dni protestu" rozpoczną się 11 września.

Pierwszego dnia związkowcy z Forum Związków Zawodowych, NSZZ "Solidarność" i Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych będą pikietować przed kilkoma siedzibami resortów. Dzień zakończy się przed Sejmem, gdzie na kilka dni powstanie miasteczko protestujących. 12 i 13 września związkowcy będą przed w nim informować o powodach akcji i stanowisku ws. zmian w kodeksie pracy, wysokości płacy minimalnej i podwyższeniu wieku emerytalnego. Chcą też mówić o braku uczciwego dialogu społecznego - wyjaśniła doradzająca Forum Związków Zawodowych Anna Grabowska.

Na sobotę 14 września zaplanowana jest pikieta pod Sejmem oraz przemarsz ulicami Warszawy.Trasa będzie znana po uzgodnieniu i uzyskaniu zgody władz miasta. Chcemy, by były to duże manifestacje z kilku kierunków, kończące się w jednym miejscu - powiedział rzecznik prasowy "S" Marek Lewandowski.

Organizatorzy nie podają na razie, ile osób będzie uczestniczyło we wrześniowych protestach.

Powołali komitet strajkowy

FZZ, Solidarność i OPZZ opuściły 26 czerwca posiedzenie Komisji Trójstronnej z udziałem premiera Donalda Tuska. Był to protest przeciwko zmianom w kodeksie pracy przedłużających okres rozliczeniowy czasu pracy z maksymalnie czterech do 12 miesięcy, rządowej propozycji podwyższenia płacy minimalnej, waloryzacji rent i emerytur i płac w sferze budżetowej. Związki chciały też odejścia przewodniczącego Komisji Trójstronnej Władysława Kosiniaka-Kamysza i jego dymisji z funkcji ministra pracy i polityki społecznej.

W lipcu centrale związkowe powołały Międzyzwiązkowy Krajowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy mający koordynować zaplanowane na wrzesień protesty. Przewodniczący Solidarności Piotr Duda zapowiedział, że postulatem - oprócz spraw pracowniczych - będzie zmiana konstytucji w części dotyczącej referendów krajowych i samej ustawy dotyczącej referendów.

(MRod)