Ile lat potrwa światowy kryzys? Ile za tydzień, miesiąc, rok będzie kosztował frank szwajcarski? I kto za to wszystko zapłaci? W Krynicy startuje doroczne Forum Ekonomiczne, największe spotkanie ekonomistów, polityków i przedsiębiorców w tej części świata. Jest na nim również specjalny wysłannik RMF MF Krzysztof Berenda, który na bieżąco będzie relacjonował przebieg Forum.

Jako że do wyborów pozostał niewiele ponad miesiąc, to tegoroczne forum w Krynicy będzie skąpane w barwach kampanii. Politycy wszystkich partii będą tu prężyć muskuły i pokazywać, że to oni mają lekarstwo na spowolnienie gospodarcze i rosnące ceny.

Pod tym względem gwiazdą tego forum będzie Jarosław Kaczyński, który co prawda jako premier unikał tego miejsca, ale teraz poprowadzi panel dyskusyjny o podatkach między innymi z Zytą Gilowską. Tu więc ponownie mogą pojawić się głosy, że profesor Gilowska łamie prawo, bo jako członek Rady Polityki Pieniężnej nie może angażować się w kampanie.

Z drugiej strony sceny politycznej będą tu chyba wszyscy ministrowie. Nie wiadomo tylko, czy pojawi się premier. Jego obecność podobnie jak stu innych VIP-ów jest na razie okryta tajemnicą.

Na pewno zabraknie prezydenta Bronisława Komorowskiego. On się nie wybiera, co zaskakuje, bo to głównie on powinien przekonywać tu zagranicznych inwestorów do zostawiania w Polsce pieniędzy.

A co do gości, to będzie tu ponad 2,5 tysiąca ekonomistów, przedsiębiorców i polityków. To rekord w 21-letniej historii tej imprezy. Do tego 500 dziennikarzy z całego świata.

Relacje z Forum na bieżąco na Twitterze Krzysztofa Berendy.