Znikają czarne chmury znad Śląska. Kompania Węglowa wycofała się z pomysłu likwidacji kopalń Polska Wirek, Bytom Centrum i Bolesław Śmiały. Kopalnie, które w ubiegłym roku przynosiły straty dziś przynoszą zyski.

Jedną ze zlikwidowanych kopalń jest już Zakład Górniczy Bytom 2. Wydobycie węgla spadło tam 10-krotnie i w najbliższym czasie węgla nie będzie się tam wydobywać w ogóle.

Dobra cena węgla może się jeszcze utrzymać przez kilka lat: Te kopalnie, które w ubiegłym roku przynosiły straty, dzisiaj przynoszą zyski - mówi Zbigniew Madej, rzecznik katowickiego koncernu. Niektóre z tych, które miały zostać zamknięte zarobiły w tym roku na węglu kilkadziesiąt milionów złotych – dodaje rzecznik.

Nie oznacza to jednak tego, że w przyszłości Kompania Węglowa nie wróci do planów zamykania kopalń. Na razie węgiel po prostu opłaca się wydobywać.

Polski węgiel np. w kopalni Mrcinek wydobywać chcą nawet Czesi. Położona w Kaczycach tuż nad polsko-czeską granicą kopalnia przestała wydobywać węgiel 6 lat temu.