Rada Polityki Pieniężnej obniżyła wszystkie stopy procentowe o 0,25 pkt. proc. – poinformował Narodowy Bank Polski po zakończeniu dwudniowego posiedzenia RPP. Główna stopa NBP, stopa referencyjna, spadła do 5,75 proc.

"Rada postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP o 0,25 pkt. proc. do poziomu: stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej; stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej; stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej; stopa redyskontowa weksli 5,80 proc. w skali rocznej; stopa dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali rocznej" - podał NBP w komunikacie.

"Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej" - stwierdziła Rada Polityki Pieniężnej we wtorkowym komunikacie. "NBP będzie nadal podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim dla powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP w średnim okresie" - dodano.

W środę RPP ogłosiła, że obniża stopy procentowe NBP o 25 pkt. bazowych. Tym samym główna stopa NBP, referencyjna, wynosić będzie od czwartku 5,75 proc. W komunikacie wskazano, że napływające dane potwierdzają utrzymywanie się niskiej presji popytowej i kosztowej w gospodarce, a także ograniczenie presji inflacyjnej w warunkach osłabionej koniunktury w otoczeniu polskiej gospodarki.

"Uwzględniając dane GUS, można szacować, że we wrześniu ponownie obniżyła się także inflacja bazowa. W sierpniu br. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były ponownie niższe niż przed rokiem, potwierdzając wygasanie większości zewnętrznych szoków podażowych oraz ograniczenie presji kosztowej. Wraz z niską dynamiką aktywności gospodarczej będzie to oddziaływać w kierunku dalszego spadku dynamiki cen dóbr konsumpcyjnych w kolejnych kwartałach" - oceniła RPP.

W komunikacie stwierdzono, że wyraźnemu spadkowi inflacji towarzyszy obniżenie się oczekiwań inflacyjnych, co "oddziałuje w kierunku wzrostu restrykcyjności polityki pieniężnej". W ocenie Rady napływające dane potwierdzają utrzymywanie się niskiej presji popytowej i kosztowej w gospodarce, a także ograniczenie presji inflacyjnej.

"Biorąc pod uwagę te uwarunkowania - a także opóźnienia, z jakimi decyzje w zakresie polityki pieniężnej wpływają na gospodarkę - Rada dokonała dostosowania stóp procentowych NBP, co jest spójne z realizacją celu inflacyjnego NBP w średnim okresie. Rada podtrzymała ocenę, że szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki" - dodano w komunikacie. 

Jaki kurs złotego po decyzji RPP?

Decyzja RPP jest zgodna z oczekiwaniami rynku. To oznacza, że w teorii inwestorzy nie powinni być zszokowani, a więc polska waluta nie powinna ucierpieć na tej decyzji tak jak przed miesiącem.

Złoty traci, mimo że od rana się umacniał (podobnie jak inne waluty regionu). Po decyzji Rady Polityki Pienięznej do dolara złoty stracił prawie 3 grosze, do euro ponad 2 grosze, a do franka szwajcarskiego, 1,5 grosza - relacjonuje reporter RMF FM Maciej Sztykiel. 

Absolutnie nie spodziewam się takiego osłabienia jak po ostatniej decyzji, bo było to potwierdzenie nieprzewidywalności RPP i część kapitału doszło do wniosku, że nie ma sensu tu siedzieć i się wycofują. Stąd te 30 gr w stosunku do euro i dolara - mówi ekonomista Marek Zuber z Akademii WSB. 

Traci też giełda. Notowania 20 największych w Polsce spółek spadły w półtorej godziny o 1 procent,  oscylując wokół najnizszego od pół roku wyniku. 

Jak obniżka wpłynie na raty kredytów?

Dzisiejsza obniżka stóp tylko nieznacznie obniży raty kredytów - wylicza Jarosław Sadowski z Expander.

Jeśli chodzi o przeciętny kredyt na 300 tysięcy złotych na 30 lat udzielony w kwietniu 2021 roku, to taka obniżka zmniejszy ratę o niecałe 50 złotych­ - podkreślił.

Ale jeśli już weźmiemy pod uwagę obie obniżki stóp procentowych, również  tą wrześniową, to stopy obniżono już o 1 proc., a rata przeciętnego kredytu spadnie o około 230 zł. Istotne jest jednak to, jakim wskaźnikiem oprocentowany jest nasz kredyt - banki aktualizują to oprocentowanie co 3 lub 6 miesięcy.

Wrześniowa obniżka

We wrześniu Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżkę stóp procentowych o 75 pkt. bazowych. W rezultacie główna stopa NBP, stopa referencyjna, spadła z 6,75 proc. do 6 proc.

We wrześniu, według szybkiego szacunku GUS, inflacja spadła do 8,2 proc. z 10,1 proc. w sierpniu. 

PKO BP prognozuje, że na koniec roku inflacja wyniesie 6,7 proc., zaś na koniec I połowy 2024 roku będzie to 4 proc.