Jedna trzecia Ukraińców, czyli około 15 milionów osób, zamierza wyemigrować z kraju. Liczba Ukraińców gotowych żyć i pracować za granicą rośnie cały czas. W ubiegłym roku gotowych na emigrację było 30 procent badanych, obecnie jest to już 35 procent. W Polsce już teraz przebywa ponad milion, a w Rosji ponad 2 miliony Ukraińców.

Jako miejsce docelowe, ci którzy chcą opuścić Ukrainę, wybierają najczęściej Niemcy, Polskę oraz Stany Zjednoczone. Do Polski na stałe chciałoby przyjechać 26 procent Ukraińców z grupy deklarującej zamiar opuszczenia kraju. Jednocześnie z badań prowadzonych przez ośrodek socjologiczny "Rating" wynika, że 70 procent ankietowanych chce, by ich dzieci uczyły się za granicą.

Ta sytuacja, zdaniem ekonomistów, grozi upadkiem systemu emerytalnego i służby ochrony zdrowia, ponieważ podatki nie wpływają do państwowej kasy, a zasilają budżety innych państw.

Obecnie na Ukrainie blisko połowa pracodawców nie może znaleźć wykwalifikowanych pracowników. Powód to niskie płace. W Polsce spawacz może zarobić od 700 do tysiąca euro, na Ukrainie zaledwie 7000 hrywien, czyli niespełna równowartość 1000 złotych.

Zdaniem socjologów, błąd statystyczny nie przekracza w tych badaniach 2,8 procent.

(j.)