Finanse Kas Chorych będą jawne. Taki zapis ustawowy przyjęto 15 grudnia przy okazji podwyższenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Jednak z reporterskiego rajdu po Polsce dziennikarzy radia RMF FM wynika, że jawność jest ale czasami tylko teoretyczna...

Zapis słuszny ale...

Dotychczas mogliśmy poznać jedynie budżety kas chorych, teraz będziemy też wiedzieli jaka jest wysokość kontraktów podpisywanych ze szpitalami i przychodniami. Z rekonesansu jaki przeprowadzili nasi reporterzy wynika jednak, że wprowadzenie owej jawności finansowej nie jest takie łatwe. Część kas w ogóle nie wiedziała o takim zapisie, a większość jest mu przeciwna. O co więc chodzi w tej ustawie? Zarówno pomysłodawcy tego zapisu czyli Unia Wolności i Krajowy Związek Kas Chorych mówią że jawność pozwoli nie tylko przyglądać się dokładnie temu co robią kasy. „Po to by nie było zarzutów, że po kumotersku jedni otrzymują więcej a inni dlatego, że nie są kumami dostają mniej za to samo” – tłumaczy Zbigniewa Nowodworska, rzecznik Krajowego Związku Kas Chorych. O jawności finansów Kas mówił już pół roku temu Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów. A Krajowy Związek jeszcze przed przyjęciem ustawy ujawnienie kontraktów. Jak na razie z tych zaleceń nic nie wyszło.

Dlaczego kasy chorych tak bardzo sprzeciwiają się jawności swoich finansów? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie. Rozpoczynamy od Bydgoszczy. Kujawsko - Pomorska Kasa Chorych uważa zapis o jawności za słuszny, ale ...nie będzie go raczej przestrzegać. Dlaczego? Rzecznik rady kasy uważa, że nie można robić tajemnicy z gospodarowania publicznym groszem. „Do tej pory każdy kto chciał mógł zajrzeć do protokółów gdzie omawiane są plany finansowe więc nie było to tajemnicą” – powiedział rzecznik. Z tego samego powodu doktor Janusz Mąka jest zwolennikiem ujawnienia szczegółów zawieranych przez kasę kontraktów. Jest jednak jeden warunek: nie może to naruszać innych przepisów chociażby kodeksu handlowego. Tymczasem dyrektorzy niektórych szpitali i przychodni powołując się właśnie na ten kodeks wręcz żądają, by stawki podawane w kontraktach na usługi medyczne były chronione tajemnicą. Zgodnie z kodeksem, jeśli jedna strona nie chce ujawnić szczegółów umowy to muszą one pozostać tajemnicą. Z Bydgoszczy reporterzy RMF FM zawędrowali do Krakowa. Małopolska Kasa Chorych nie wiedzieć dlaczego nie zgadza się z ustawowym zapisem. Przed siedzibą kasy był Marek Balawajder:

Ustawa sobie, Kasy sobie

Z kolei Łódzka Kasa Chorych nie opowiedziała się ani na „tak” ani na „nie”, bowiem wszystkie kompetentne osoby, które mogą sie na ten temat rozmawiać, albo były zajęte, albo nie chciały rozmawiać, albo też okazywały sie jednak niekompetentne. Rzecznik prasowy Łódzkiej Kasy Chorych odmówiła rozmowy bo jak stwierdziła jest od przekazywania informacji a nie od zajmowania stanowiska. Dyrektor był z kolei nieuchwytny. Jak powiedziała pani rzecznik pojechał na spotkanie i nie zabrał ze sobą telefonu komórkowego. Nasz reporter zdołał się jedynie dowiedzieć, że stanowisko Kasy w sprawie jawności finansów pozostaje ...niejawne. Z kolei Małgorzata Pieleszek rzeczniczka Zachodniopomorskiej Kasy Chorych na początku rozmowy z naszym reporterem twierdziła, że kontrakty Kasy są niejawne bo są to umowy cywilnoprawne a te zakładają tajemnicą handlową. Na argument, że ustawa jest aktem nadrzędnym i to do niej należy się stosować, pani rzecznik przyznała rację. Czy Kasa łamie więc przepis ustawy? „No, nie. My nie łamiemy ustawy ale jest to dość świeża sprawa bo to dopiero od pierwszego stycznia obowiązuje.” – powiedziała Pieleszek. Potem dowiedzieliśmy się, że Kasa ma za mało prawników a teraz zajmuje się bieżącymi sprawami. Sprawę jednak przemyśli – obiecała pani rzecznik. Z samego zapisu ustawy jest raczej zadowolona bo jak powiedziała „oczyści w końcu niezdrowa atmosfera wokół naszej instytucji. I na koniec Kasa Chorych, której - o dziwo - jako jednej z nielicznych zapis nie przeszkadza. Z wicedyrektorem Dolnośląskiej Regionalnej Kasy Chorych, Markiem Kwapiszem, rozmawiał nasz reporter Maciej Sas:

Tak więc jak widać - mimo, że zapis jest i to ustawowy - Kasy Chorych nadal rządzą się swoimi prawami. I nic nie wskazuje na to, by cokolwiek mogło to zmienić.

foto RMF FM

11:55