Mięso drobiowe w sklepach podrożało od początku roku o 25 procent – to przede wszystkim konsekwencja grypy ptaków, która od kilku miesięcy dziesiątkuje mazowieckie fermy. Jak jednak potwierdza najnowszy raport Głównego Urzędu Statystycznego, drożeje niemal wszystko: od produktów spożywczych po wycieczki turystyczne.

Jak wskazują najnowsze dane GUS-u, owoce podrożały od początku roku o 12 procent, warzywa o dziesięć, a napoje słodzone - o nawet 30 procent.

Pozostałe produkty spożywcze to podwyżki w granicach 1-3 procent.

Znacznie bardziej odczuwalne są podwyżki opłat za mieszkanie.

Wywóz śmieci podrożał od początku roku o średnio 13 procent - choć są miejsca, np. w Warszawie, gdzie ceny za wywóz odpadów poszły w górę nawet o 100 procent.

Podrożał również prąd: o 9 procent.

Więcej niż rok temu wydamy również na wakacyjne wyjazdy - przynajmniej te krajowe, bowiem wycieczki zagraniczne potaniały w porównaniu z zeszłym rokiem średnio o 1 procent.

Droższa jest natomiast właśnie turystyka krajowa: ceny wycieczek zorganizowanych w Polsce poszły w górę o 6 procent, hotele i restauracje podniosły ceny średnio o 5 procent, paliwa zaś są - w porównaniu z zeszłym rokiem - droższe o 1,10 zł za litr.

Generalnie - jak podaje Główny Urząd Statystyczny - ceny w Polsce wzrosły w maju średnio o 4,7 procent.

/RMF FM
/RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl:

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.
Opracowanie: