"Rynek domaga się utrzymania stóp procentowych na obecnym poziomie 6,75 procent, bo jeszcze nie skończyliśmy walki z inflacją" - powiedział RMF FM ekonomista, prof. Witold Orłowski. Jak dodał, "jeśli ją teraz odpuścimy, to jest ryzyko, że zostaniemy z 8-10 procentową inflacją na długie lata". Dziś po południu Rada Polityki Pieniężnej, po zakończeniu dwudniowego posiedzenia, ogłosi swoją decyzję dotyczącą stóp procentowych.

Zdaniem prof. Witolda Orłowskiego, z którym rozmawiał dziennikarz RMF FM Maciej Sztykiel, "nie ma ekonomicznych przesłanek, są tylko polityczne"Dlatego sądzę, że stopy procentowe będą obniżone - albo teraz albo we wrześniu może, ale na pewno przed jakąś magiczną datą połowy października, tutaj nie mam wątpliwości - powiedział ekonomista.

Ewentualna obniżka stóp procentowych przełożyłaby się na niższe oprocentowanie kredytów. Decyzja Rady Polityki Pieniężnej zostanie ogłoszona dziś po południu.

Komentarz ekonomistów Santander Bank Polska

Jak czytamy w środowym raporcie ekonomistów Santander Bank Polska, RPP nie zmieni stóp procentowych.

"Naszym zdaniem informacje, jakie pojawiły się od marca, nie dają zbyt wielu przesłanek, aby w nowej projekcji moment osiągnięcia celu inflacyjnego się przybliżył. Gdyby faktycznie tak było to zakładamy, że potencjał do dalszego spadku stóp w najbliższym okresie będzie ograniczony" - stwierdzono w raporcie.

Dodano w nim, że istnieje ryzyko, że ścieżka inflacji w projekcji ulegnie wyraźnemu obniżeniu ze względu na "zmiany w mechanizmie transmisji polityki pieniężnej".

"Kluczowe będą wypowiedzi prezesa NBP na piątkowej konferencji odnośnie ostatnich danych o aktywności i inflacji oraz także odniesienie do projekcji. Potencjalnie impulsem do spadku stóp na rynkach bazowych mogą być słabsze dane z chińskiego sektora usług, ewentualne kolejne rewizje w dół dla Europy" - dodano raporcie Santandera.

30 czerwca Główny Urząd Statystyczny podał wstępny szacunek inflacji w czerwcu. GUS oszacował, że wyniosła ona 11,5 proc. w stosunku do 13 proc., odnotowanych w kwietniu.