Komisja Nadzoru Finansowego rozpoczyna postępowanie wyjaśniające, czy przy sprzedaży Banku Zachodniego WBK hiszpańskiemu Santanderowi nie zostało złamane prawo - informuje "Parkiet". Komisja ma wątpliwości, czy inwestor ten nie wszedł w posiadanie informacji poufnych dotyczących banku.

Według informacji gazety wątpliwości dotyczą m.in. potencjalnego przekazania informacji o prognozach finansowych BZ WBK przez dotychczasowego jego właściciela, irlandzki bank AIB, hiszpańskiemu Santanderowi, zatrudnienia przez Hiszpanów jako doradcy przy tej transakcji audytora polskiego banku oraz potencjalnego wiązania transakcji ze sprzedażą innych zagranicznych aktywów AIB.

Polski nadzór finansowy musi wydać zgodę na umowę, by Irlandczycy mogli otrzymać pieniądze od Santandera i wykonywać prawa głosu z akcji poznańsko-wrocławskiego banku. Jeśli wątpliwości się potwierdzą, Komisja Nadzoru Finansowego będzie miała przesłankę, aby się nie zgodzić na przejęcie przez Santandera polskiego banku - czytamy w gazecie.

Irlandzka grupa bankowa AIB zdecydowała się sprzedać BZ WBK hiszpańskiemu Santanderowi - poinformował w piątek w rozmowie z dziennikarzem RMF FM rzecznik polskiego banku Piotr Gajdziński. Jak podał Santander, za 70,5 proc. akcji BZ WBK zapłaci ok. 3 mld euro. O przejęcie banku starało się także PKO BP i francuski BNP Paribas.