​Minister finansów Andrzej Domański ujawnił, że w przyszłym tygodniu możemy spodziewać się decyzji w sprawie stawki VAT na żywność. Szef resortu nie chciał jednak ujawnić, w którą stronę będzie to zmiana.

Andrzej Domański był pytany w TVP Info o to, czy z końcem marca skończy się zerowa stawka VAT na żywność. Minister finansów poinformował, że w tej sprawie trwają rozmowy z premierem Donaldem Tuskiem. Myślę, że w przyszłym tygodniu możemy spodziewać się decyzji - zaznaczył.

Nie chciał jednak odpowiedzieć, w którą stronę może się zmienić stawka VAT. W przyszłym tygodniu będzie decyzja - oświadczył.

Widzimy, że ceny żywności na rynkach światowych spadają - to z jednej strony. Z drugiej strony wiemy, że wciąż dla wielu gospodarstw domowych koszt żywności stanowi istotny udział w koszyku kupowanych dóbr - powiedział.

Jakie produkty obejmuje zerowa stawka VAT?

W środę Ministerstwo Finansów tłumaczyło PAP, że resort obserwuje i analizuje stan gospodarki, w tym poziom inflacji, również w obszarze produktów żywnościowych. Wyjaśniono, że od wyniku tych analiz będą uzależnione decyzje co do ewentualnych dalszych rozwiązań ochronnych dla konsumentów.

Według resortu finansów, podjęcie decyzji o przedłużeniu stawki VAT w wysokości 0 proc. na podstawowe produkty żywnościowe powinno opierać się na szacunkach wpływu takiego rozwiązania na konsumentów, ale również kompleksowego wpływu na gospodarkę, w tym budżet państwa.

Rozporządzenie przedłużające stosowanie od 1 stycznia 2024 r. obniżonych stawek VAT dla określonych towarów i usług, w tym utrzymanie "zerowej" stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe, podpisał w grudniu ub.r. ówczesny minister finansów Andrzej Kosztowniak. Szacowano wówczas, że to koszt dla budżetu ok. 2,7 mld zł.

Od 1 lutego 2022 r. w Polsce obowiązuje obniżona do 0 proc. stawka VAT na żywność, która wcześniej objęta była 5 proc. stawką podatku. Stawką 0 proc. objęte są towary spożywcze wymienione w poz. 1-18 załącznika nr 10 do ustawy o VAT, tj. objęte przed 1 lutego 2022 r. stawką w wysokości 5 proc., a następnie w ramach tarczy antyinflacyjnej - od 1 lutego 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. stawką 0 proc.

Zerowa stawka VAT obejmuje zatem podstawowe produkty spożywcze: owoce, warzywa, mięso, nabiał i produkty ze zbóż.