Pół roku po wyborach parlamentarnych Polskę czekają kolejne - tym razem samorządowe. Czy Polacy zamierzają wziąć udział w głosowaniu i które z ugrupowań politycznych ma największe szanse na zwycięstwo? Postanowiliśmy zapytać o to Polaków w sondażu RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Odpowiedzi mogą zaskakiwać.

Respondentom zadano dwa pytania. Odpowiedź na pierwsze daje nam pewne pojęcie, na temat tego, jakiej frekwencji możemy spodziewać się w czasie wyborów samorządowych. Wiele wskazuje na to, że nie będzie zbyt wysoka.

Chęć wzięcia udziału w nadchodzących wyborach wyraziło nieco ponad 52 proc. ankietowanych. 43 proc. pytanych, zadeklarowało, że w wyborach udziału nie weźmie. Niezdecydowanych jest niewielu, bo niecałe 4 proc.

KO wygrywa z PiS

Jak prezentują się szanse poszczególnych ugrupowań na zwycięstwo w wyborach samorządowych? Według sondażu dla RMF FM I "DGP", na czele - z minimalną przewagą nad Prawem i Sprawiedliwością - znajdzie się Koalicja Obywatelska. Na partię Donalda Tuska chce głosować 30,6 proc. respondentów, co stanowi wynik niemal identyczny z tym uzyskanym przez KO w wyborach parlamentarnych 2023. 

Prawo i Sprawiedliwość może liczyć natomiast na wynik 30,2 proc. 

Rosną notowania Polski2050 Szymona Hołowni i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Na koalicję Trzecia Droga chce głosować teraz ponad 17 proc. Polaków, czyli o blisko 3 proc. więcej niż w październiku ubiegłego roku.

Konfederacja może liczyć na poparcie na poziomie 7,6 proc. A Lewicę poparłoby 8,5 proc. ankietowanych.

W 2018 roku w wyborach samorządowych zdecydowanie zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość, otrzymując poparcie na poziomie 34,13 proc. Na drugim miejscu uplasowała się wówczas Koalicja Obywatelska z wynikiem 26,97 proc. Startujący samodzielnie PSL zajął trzecie miejsce z poparciem 12,07 proc.

Sondaż United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" został przeprowadzony w dniach 23-25 lutego 2024 r. na próbie 1000 osób metodą CATI & CAWI - ratio 50/50.

Wybory samorządowe odbędą się w dniach 7 kwietnia 2024 (I tura) i 21 kwietnia (II druga tura).