Nowelizacja ustawy o VAT i akcyzie przewiduje wprowadzenie akcyzy na energię elektryczną. Nowelizacją zajmuje się Sejm - już po poprawkach Senatu. Akcyza ma wynieść dwa grosze za kilowatogodzinę. Ma to przynieść budżetowi państwa około dwóch i pół miliarda złotych. Dla nas oznacza to prawdopodobnie podwyżkę opłat za prąd. Dla dużych zakładów przemysłowych - straty.

Największym poborcą prądu w kraju jest Huta Aluminium w Koninie, dlatego też po wprowadzeniu akcyzy na prąd spotkają ją największe problemy. Oznacza to wzrost kosztów produkcji o 20 milionów złotych rocznie. Władze i pracownicy firmy twierdzą, że produkcja aluminium stanie się wówczas nieopłacalna. W perspektywie może to doprowadzić do zamknięcia zakładu. Ponieważ Huta jest jedynym polskim producentem aluminium, zostalibyśmy wówczas zdani wyłącznie na import. Posłuchaj relacji naszego reportera Dariusza Golińskiego:

Podobny problem może mieć elektrownia Stalowa Wola. Na miejscu był nasz reporter Krzysztof Powrózek. Posłuchaj jego relacji:

foto Adam Flak RMF

04:40