Andrzej Sapkowski - autor sagi o "Wiedźminie" - domaga się od spółki CD PROJEKT 60 milionów złotych dodatkowego wynagrodzenia. Chodzi o przekazanie praw autorskich do realizacji popularnej na całym świecie gry „Wiedźmin”.

Andrzej Sapkowski oczekuje zapłaty dodatkowego wynagrodzenia ponad to określone w umowach zawartych pomiędzy nim a spółką. Jak podaje portal Fraz PC, Sapkowski sprzedał wcześniej prawa autorskie twórcom gry za 35 tys. zł.

W ocenie CD PROJEKT żądania są bezpodstawne zarówno co do zasady, jak i wysokości. "Spółka w sposób ważny i zgodny z obowiązującymi przepisami, nabyła prawa do utworów Pana Andrzeja Sapkowskiego, m.in. w zakresie niezbędnym do wykorzystania ich w ramach tworzonych przez Spółkę gier, regulując uzgodnione w umowach wynagrodzenia" - napisała spółka w komunikacie.

Prawnicy Sapkowskiego powołują się na prawo autorskie - a dokładnie na artykuł 44 - mówiący, że można domagać się większego wynagrodzenia, gdy to przyznane twórcy jest zbyt niskie w stosunku do korzyści osiągniętych z eksploatacji utworu.

CD Projekt tylko w 2017 roku uzyskało 463 miliony złotych przychodów ze sprzedaży swoich produktów, a w ciągu 10 lat sprzedano ponad 33 miliony gier.

>>>TUTAJ PRZECZYTACIE CAŁE PISMO PRAWNIKÓW SAPKOWSKIEGO<<<

(mpw)