Amerykanie zawiesili import wieprzowiny i przetworów wieprzowych z Polski. Zakaz obowiązuje od wczoraj.

Powodem decyzji o zawierzeniu importu wieprzowiny z Polski jest rozszerzenie stref występowania afrykańskiego pomoru świń.

Jak usłyszał nasz dziennikarz, Amerykanie są zaniepokojeni, że część zakładów, które mają zgodę na eksport do USA, między innymi w Sokołowie Podlaskim czy w Ełku, znalazła się w tych strefach. 

Zakaz obowiązuje od wczoraj i nie ma pewności, czy transporty morskie, nadane przed tą datą, będą wpuszczane do Stanów Zjednoczonych. 

Inspektorat Weterynarii uspokaja, że to nie jest embargo tylko czasowe zawieszenie dostaw. "Sprawa jest wyjaśniana, jesteśmy w kontakcie z Amerykanami" - usłyszał reporter RMF FM.

O chorobie ASF

Afrykański pomór świń to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100 proc.

Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia.

(j.)