23-letnia Megan Young z Filipin, która studiuje na wydziale reżyserii filmowej, została Miss Świata 2013! Konkurs przeprowadzono na indonezyjskiej wyspie Bali. Uczestniczyły w nim piękności ze 129 krajów.

Drugie miejsce zajęła Francuzka Marine Lorphelin, a trzecie Naa Okailey z Ghany. Young przejęła natomiast koronę najpiękniejszej kobiety świata od Chinki Wen Xiayu.

Transmisję telewizyjną z wyborów Miss Świata oglądało 200 milionów widzów na całym świecie. Zwyciężczyni konkursu tradycyjnie przeniesie się do Londynu, gdzie mają siedzibę jego organizatorzy. Spędzi rok swego panowania na odwiedzaniu miejsc na świecie, gdzie prowadzona jest działalność dobroczynna.

Głośne protesty muzułmanów

Tegorocznej edycji konkursu Miss Świata towarzyszyły protesty muzułmańskich radykałów w Indonezji i na całym świecie. Wyrażając swe oburzenie, nazywali uczestniczki konkursu prostytutkami. Protesty zmusiły organizatorów do przeniesienia końcowej gali, która miała się początkowo odbyć w stolicy kraju Dżakarcie, na wyspę Bali. Jej część południowa stanowi enklawę luksusowej turystyki z całego świata.

Bezpieczeństwa uczestniczek konkursu strzegli uzbrojeni po zęby antyterroryści z psami policyjnymi. Finalistki po raz pierwszy nie wystąpiły też w trakcie gali w bikini, lecz w tradycyjnych kostiumach kąpielowych dodatkowo z szeroką indonezyjską spódnicą zwaną sarongiem.

(MRod)