Dziadek Mróz i Śnieżynka mają zakaz wstępu do telewizji w Uzbekistanie w okresie świątecznym. Nieoficjalnie wydały go władze kraju, by sprzeciwić się kulturze masowej. Zakaz uderza też w choinkę, która wprawdzie będzie mogła być widoczna na ekranie, ale powinna być mała i znajdować się w tle.

Obie postaci nie będą mogły być pokazywane w noworocznych programach telewizyjnych. Nie wiadomo, kto wydał taki zakaz. Niezależny serwis internetowy UzMetronom powołuje się na źródła "w kręgach zawodowych".

Ograniczenia mają dotyczyć również obecności w telewizji choinki. Ma być nieduża i pojawiać się tylko w tle. Redaktorzy serwisu podkreślili jednak jednocześnie, że mówienie o zakazie Nowego Roku w Uzbekistanie byłoby nieuzasadnione. Tradycyjne imprezy noworoczne dla dzieci odbywające się przy choince będą organizowane w całym kraju.

Odwołano także Walentynki

Dziadek Mróz i Śnieżynka, postaci z folkloru, zostały spopularyzowane w ZSRR. Religijne święto Bożego Narodzenia zastąpiono wtedy świeckimi obchodami Nowego Roku. To właśnie Dziadek Mróz wręczał radzieckim dzieciom - we wszystkich republikach, w tym w ówczesnej Uzbeckiej Republice Radzieckiej - prezenty na Nowy Rok.

Prezydent Uzbekistanu Islam Karimow jest zwolennikiem eliminowania z kultury swego kraju elementów radzieckich. Władze są niechętne i innym tradycjom uznawanym za nierodzime. Na początku tego roku w Uzbekistanie odwołano koncerty i inne imprezy związane z obchodzonymi 14 lutego Walentynkami.