Najwyższa wolnostojąca wieża została wybudowana w Japonii. Tokyo Sky Tree ma aż 634 m wysokości. I choć przy takich rozmiarach może się wydawać wiotka, to inżynierowi są przekonani, że nie da jej rady żadne trzęsienie ziemi.

Budynek, którego budowa została ukończona ponad roku po niszczycielskim trzęsieniu ziemi, jest o 34 m wyższy niż Canton Tower w Chinach. Dwukrotnie przewyższa także swego poprzednika, Tokyo Tower, który wznosi się na wysokość 333 metrów. Tokyo Sky Tree będzie służyć do nadawania sygnału naziemnego w Tokio i otaczającym je regionie.

Wytrzyma każde trzęsienie

Wieża stanęła w rejonie, który należy do aktywnych sejsmicznie. Mimo to jej projektanci są przekonani, że wytrzyma nawet najsilniejsze trzęsienie ziemi. A wszystko dzięki sprawdzonej technice budowlanej. Sky Tree opiera się na tzw. shinbashira - centralnej kolumnie, która stosowana jest w tradycyjnej japońskiej architekturze od wieków, np. w pagodach. Kolumna działa na zasadzie stacjonarnego wahadła, które równoważy fale sejsmiczne, znacznie zmniejszając drgania. Rzeczywiście w historii nie zdarzyło się, by w czasie trzęsienia ziemi runęła pagoda. Najwyższa drewniana wieża w kraju, 55-metrowa pagoda Świątyni Toji w Kioto - stoi od 1644 roku.

Zamierzamy uruchomić symulację, która zobrazuje, że Sky Tree jest w stanie wytrzymać wstrząsy o sile 8 stopni w skali Richtera. Zniesie zapewne nawet mocniejsze, ale nie możemy powiedzieć na pewno, gdzie jest górna granica wytrzymałości wież - mówi Hirotake Takanishi, PR manager Podniebnego Drzewa.

Warto podkreślić, że budynek ma już na swoim koncie pierwszą próbę wytrzymałości. Wieża nie została uszkodzona podczas trzęsienia ziemi o mocy 9 stopni w skali Richtera w marcu 2011 roku. Jedynie jej budowa przeciągnęła się o 2 miesiące.

Otwarcie Sky Tree zaplanowane jest na 22 maja. Do dyspozycji turystów będzie specjalny taras widokowy na wysokości 450 metrów, jak również tak zwany "powietrzny korytarz", czyli schody znajdujące się na zewnętrznej części wieży. Łatwo sobie wyobrazić, jakie będą widoki.

Wykonawcą budynku jest firma Obayashi, ta sama, która ogłosiła niedawno plany budowy kosmicznej windy na orbitę, która miałaby zostać uruchomiona w 2050 roku.

Najwyższa wieża świata

Najwyższą na świecie budowlą pozostaje Burdż Chalifa w Dubaju, powstała w 2008 roku. Ma 829 metrów wysokości. Co ciekawe, do czasu jej wybudowania, najwyższą wieżą na świecie był maszt radiowy zbudowany w 1974 roku w Konstantynowie. Miał on ponad 646 metrów wysokości. Byłby wyższy niż Tokyo Sky Tree, gdyby się nie zawalił. 8 sierpnia 1991 roku o godzinie 19:10 maszt runął w czasie prac konserwatorskich.

CNET