Atak głową francuskiego pomocnika Zinedine Zidane'a na Włocha Marco Materazziego w finale piłkarskich mistrzostw świata 2006 roku został uwieczniony w Paryżu. Nad Sekwaną stanęła pięciometrowa statua z brązu, która upamiętnia to wydarzenie.

Pomnik zaprojektował Adela Abdessemeda. Statua stoi tuż przy wejściu do Centre Georges Pompidou, w którym znajduje się Muzeum Sztuki Współczesnej, i pozostanie w tym miejscu do 7 stycznia.

Do incydentu z udziałem Zidane'a i Materazziego doszło, gdy po zakończeniu jednej z akcji w trakcie dogrywki w finale mundialu 2006 obaj piłkarze zaczęli wycofywać się w kierunku środka boiska. Po krótkiej wymianie zdań Francuz zaczął odchodzić od obrońcy Interu Mediolan. Chwilę później Zidane jednak przystanął, zawrócił, podszedł do Materazziego i uderzył go głową w klatkę piersiową, powalając rywala na murawę.

Arbiter spotkania Horacio Elizondo nie zauważył tego zajścia, jednak został o nim poinformowany przez innego sędziego. Po konsultacji ze swoimi asystentami ukarał Francuza czerwoną kartką w 110. minucie meczu.

Ostatecznie Francja przegrała z Włochami po rzutach karnych. Był to także ostatni występ Zidane'a w reprezentacji narodowej.