Bocian - symbol wiosny, zwiastujący nadejście gorętszych dni, ale też szczęścia i płodności. Z przybyszem z ciepłych krajów wiąże się wiele wierzeń, przysłów i zabobonów. Które są najpopularniejsze?

Bocian jest charyzmatycznym gatunkiem. Przynosił szczęście

Współczesne bociany chętniej szukają pokarmu na wysypiskach śmieci niż na łąkach. To konsekwencja zmian klimatycznych. Zmieniła się baza pokarmowa tych ptaków, a nawet trasy wędrówki. Bociany lecą do Izraela, na południe Francji, czy Hiszpanii, ale już do Maroka dolatują nieliczne - mówi w... czytaj więcej

O tym, że gniazdo boćka do dobra wróżba dla mieszkańców, wie niemal każdy. Nie bez kozery mówi się: "Szczęśliwy dom, gdzie boćki są". Powszechne jest też przekonanie, że ptaki te wybierają swoją "siedzibę" w gospodarstwach dobrych ludzi, a szerokim łukiem omijają tych złych i nieprzychylnych. Posiadają w końcu intuicję, być może dlatego, że według niektórych wierzeń bocian pochodzi... od człowieka właśnie. Ponadto twierdzi się, że bociany wiją gwiazda w miejscach bezpiecznych, którym nie grozi uderzenie piorunem. 

Wierzy się również, że bocian może stanowić wróżbę na najbliższy rok. Nadal wielu z nas woli wypatrywać tego ptaka w locie. Bocian spostrzeżony w powietrzu (po raz pierwszy w danym roku) jest bowiem zwiastunem szczęścia i pomyślności. Zobaczony w gnieździe lub na łące - jest oznaką stagnacji. 

Bociek to także symbol płodności. Wiara, że ptaki te przynoszą dzieci rozpowszechniła się jeszcze w czasach przedchrześcijańskich. Przekonanie to doskonale funkcjonowało w średniowiecznej Europie. Niegdyś w Dreźnie była studnia zdrojowa ze statuetką bociana. Wypicie z niej wody, miało zapewnić płodność starającym sie o potomstwo. 

Od stuleci z zachowań bociana wróżono pogodę. Wczesna i ciepła wiosna przychodzi według ludowych wierzeń wtedy, gdy bociany latają wysoko. Gdy unoszą się nisko w powietrzu - można spodziewać się deszczu i słoty. Ponadto wierzono, że przybycie boćków w danym dniu stanowi świetną prognozę pogody na najbliższe dni. Świadczą o tym choćby dwa przysłowia: 

Jak na Gertrudę (imieniny 17 marca) bociek na gnieździe siędzie, wiosna szybko przybędzie.

Gdy bocian na święty Józef (19.III) przybędzie, to śniegu już nie będzie.

Ukochany przez Polaków przybysz z ciepłych krajów stał się bohaterem także innych przysłów. Wśród najbardziej znanych są: Bocian na ogonie jaskółkę przynosi, Powiedziały jaskółki, że niedobre są spółki, powiedziały bociany, że nie dobre są zmiany, Wkradł się jak wróbel w gniazdo bocianie.