Tablice z zakazem wstępu dla mafii z Kalabrii ustawiono w małym mieście koło Mediolanu. Okolice te cieszą się od lat ponurą sławą jako miejsce, gdzie osiadły i rozpoczęły przestępczy proceder i działalność biznesową gangi kalabryjskiej mafii ‘ndranghety.

Do tej gminy ‘ndrangheta nie ma prawa wstępu", "Tu gangi mafijne nie są mile widziane" - takie napisy widnieją na dużych biało-niebieskich tablicach, przypominających znaki drogowe. Pojawiły się one na rogatkach i na ulicach miasteczka Trezzano sul Naviglio, liczącego 18 tysięcy mieszkańców. Ich pomysłodawcą jest burmistrz Fabio Bottero.

Region Lombardia boryka się z coraz większym problemem przenikania mafijnych gangów z południa Włoch, zwłaszcza z Kalabrii, do tamtejszego biznesu i finansów. Właśnie w Trezzano sul Naviglio, jak wynika z ustaleń śledczych, ich obecność jest szczególnie duża.  

Trezzano chce uwolnić się od gangów mafijnych. W naszym mieście znajdują się siedziby firm o międzynarodowej renomie, a nie można usunąć problemu związanego z obecnością grup przestępczości zorganizowanej - wyjaśnił burmistrz.

Jego pomysł ustawienia zaskakujących tablic popiera krajowe stowarzyszenie gmin, które od kilku miesięcy prowadzi we Włoszech kampanię "100 miejscowości przeciwko mafii".

(ug)