12 kwietnia obchodzimy Dzień Czekolady! Ulubiona słodycz wielu osób jest nie tylko niezwykle smaczna, ale także pełna wielu cennych dla naszego zdrowia składników. Warto ją jeść, ale z umiarem – wskazują jednak eksperci.

Czekolada - poprawia nastrój i nie tylko

Statystyczny Polak zjada w ciągu roku 52 tabliczki czekolady. Zawiera ona ponad 600 substancji, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie, a przede wszystkim nasz system nerwowy. Najlepiej jeść gorzką czekoladę, bo to ona zawiera najwięcej dobroczynnych składników. 

Po zjedzeniu czekolady często poprawia nam się humor. Jest to związane z zawartym w niej tryptofanem, który jest niezbędny do syntezy serotoniny, określanej jako hormon szczęścia. Zwiększona ilość serotoniny pomaga zachować dobre samopoczucie, działa antydepresyjnie oraz zapobiega chorobom układu nerwowego.

Czekolada dostarcza też organizmowi węglowodany, co wzmacnia ciało po intensywnym wysiłku fizycznym i przy pracy umysłowej. Jest także bogata w wapń, żelazo, potas, fosfor oraz witaminy z grupy A, D, E i z grupy B.

Jak powstaje czekolada?

Czekoladę produkuje się z miazgi kakaowej i tłuszczu. Uzyskuje się je w procesie fermentacji ziaren kakaowca. Następnie nasiona się suszy i rozciera.

Kolejnym etapem jest długie mieszanie miazgi z innymi produktami. To wtedy czekolada uzyskuje tak uwielbianą przez wielu, rozpływającą się konsystencję.

Trzeba jednak pamiętać, że czekolada jest dość kaloryczna i jej nadmiar może spowodować szybkie tycie. Dodatkowo duża zawartość cukru może prowadzić do rozwijania się cukrzycy typu drugiego.

Jak odróżnić czekoladę od wyrobu czekoladopodobnego?

Na polskim rynku coraz częściej można spotkać wyroby czekoladopodobne. Pod względem wyglądu i smaku coraz mniej różnią się już od prawdziwej czekolady. Jak się jednak okazuje, ich skład jest daleki od oryginału.

Aby rozpoznać, czy mamy do czynienia z prawdziwą czekoladą czy też z "podróbką", w pierwszej kolejności powinniśmy się skoncentrować na jej składzie. Na szczęście producenci są zobowiązani do umieszczania na etykietach informacji o składnikach, których użyto przy wyrobie danego produktu.

Jak radzi nam mistrz cukiernictwa - Tomasz Machoń: Szukajmy składnika o nazwie tłuszcz kakaowy. W dobrej gatunkowo czekoladzie powinien być tylko on i żaden inny. 

Drugim składnikiem, na który warto zwrócić uwagę jest miazga kakaowa. W zależności od tego, jaki jest jej procentowy udział, będzie zależał smak czekolady. W białej czekoladzie miazgi kakaowej nie ma wcale. Czekolady szczególnie uwielbiane przez dzieci - mleczne, zawierają jej średnio po 30-34 procent. Powyżej tej ilości, smak zaczyna robić się już bardziej gorzki i cierpki. Dlatego też, czekolady nazywane deserowymi czy po prostu ciemnymi mają np. po 70 proc. miazgi kakaowej. Zasada jest prosta: im więcej miazgi, tym czekolada jest zdrowsza.