Wyższa emerytura dla tych, którzy mają dzieci, polski student z kredytem studenckim, seks za budowę drogi - to niektóre tematy czwartkowych wydań dzienników. W RMF24 prezentujemy przegląd porannej prasy.


Wyższa emerytura za córkę bądź synaMasz dzieci? Należy ci się wyższa emerytura. Sfinansują ją ci, którzy dzieci nie mają. Takie rozwiązanie proponuje wiceprezes ZUS Mirosława Boryczka - informuje "Gazeta Wyborcza". Jej zdaniem, skoro uznaliśmy, że sprawiedliwe jest to, by bogatsi płacili wyższe podatki, to powinniśmy pomyśleć o rozwiązaniu, w którym osoby nieponoszące kosztów wychowania i utrzymania dzieci w większym stopniu finansują system emerytalny. Mogłoby to zatrzymać spadek dzietności.

Polski student z kredytem brytyjskim

Przez pięć ostatnich lat aż 23,5 tysiąca Polaków skorzystało z rządowych kredytów studenckich w Wielkiej Brytanii - pisze także "Wyborcza". Nasi studenci dostali łącznie 102,8 milionów funtów. Wśród studentów, którzy dostali kredyt, największą część stanowili ci, którzy nie mieszkają na stałe w Wielkiej Brytanii - 14,4 tysiąca osób. Na drugim miejscu byli emigranci, którzy osiedlili się w Anglii - 8590 osób. Zdecydowanie mniej kredytów przyznano polskim obywatelom mieszkającym w Irlandii Północnej (80) i Walii (420). Nie podano statystyk dla Szkocji.

Seks za budowę drogi

Afery z udziałem szefa mazowieckiej dyrekcji dróg krajowych ciąg dalszy. Jak się okazuje, nie tylko drogie podarki w postaci obrazów Kossaka decydowały o jego przychylności - pisze "Fakt". Firmy szukały dojścia do dyrektora od dróg na różne sposoby. Prokuratorzy ustalili, że jedna z prezesek miała z nim "bliskie kontakty". To gwarantowało sukces.  Z podsłuchów ABW wynika, że dopóki miała ona romans z dyrektorem - wygrywała przetargi. 

Uwiodła milionera, a potem go okradła

Historie pewnego fatalnego zauroczenia opisuje "Fakt". Mowa o znajomości polskiego milionera z nastolatką. 36-letni mężczyzna poznał licealistkę na portalu randkowym. Umówił się z nią i luksusowym audi o wartości 120 tysięcy złotych zabrał na przejażdżkę do Katowic. Dziewczynie szybko jednak przestał podobać się "książę z bajki". Gdy zajechali do hotelu, poczekała aż amant zapadnie w głęboki sen, zabrała mu z portfela 300 złotych i odjechała bajecznie drogim samochodem.

Rostowski w kieszeni obcego kapitału

Od maja do września ubiegłego roku fundusze emerytalne pozbyły się obligacji skarbowych za 7 mld złotych. Lukę po OFE wypełnili inwestorzy
zagraniczni - pisze "Gazeta Polska Codziennie. Teraz to od nich zależy koniunktura na rynku obligacji i wartość złotego, a więc stan finansów III RP. Więcej na ten temat w czwartkowym wydaniu dziennika.

Komorowski zostawia w tyle premiera Tuska

Bronisław Komorowski (61 l.) i długo, długo nikt! Na półmetku prezydentury najważniejszy polityk w państwie ma wręcz kolosalną przewagę nad ewentualnymi konkurentami do stanowiska głowy państwa. Tak wyniki z sondażu Homo Homini dla "Super Expressu". W tym prestiżowym wyścigu do Pałacu Prezydenckiego Komorowski wręcz nokautuje premiera Donalda Tuska (56 l.).

Aleksander Kwaśniewski: Jestem wisienką na torcie

Aleksander Kwaśniewski (59 l.) najwyraźniej chce wrócić do polityki. Po raz kolejny marzy mu się centrolewicowa partia, która w wyborach zagrozi Jarosławowi Kaczyńskiemu (64 l.) i Donaldowi Tuskowi (56 l.) - donosi "Super Express". W takiej silnej partii b. prezydent widzi siebie w roli "wisienki na torcie". Podobny pomysł zaświtał już dawno prezydentowi. Pierwsze podejście przy okazji tworzenia Lewicy i Demokratów nie wypaliło.