Serce Kotliny Kłodzkiej. Miasto z ponad tysiącletnią historią. Kłodzko na Dolnym Śląsku to kolejne miejsce, które odwiedziliśmy w ramach cyklu Twoje Miasto w Faktach RMF FM. Licząca niespełna trzydzieści tysięcy mieszkańców miejscowość kusi urokliwą starówką, zabytkowymi kościołami, górującą nad miastem twierdza i kryjącymi wiele tajemnic podziemiami.

Kłodzko powstało wzdłuż Nysy Kłodzkiej. Historię miasta kształtowało w dużej mierze jego położenie w pobliżu granicy polsko - czeskiej. Między innymi przez to miejsce to było świadkiem wielu bitew. Prawa miejskie Kłodzko uzyskało w XIII wieku. Dziś to najważniejsze miasto w Kotlinie Kłodzkiej. Popularna baza wypadowa dla turystów i miejsce, które chętnie odwiedzają kuracjusze z okolicznych, dolnośląskich uzdrowisk.

Podziemna trasa turystyczna

Pierwsze tunele pod miastem powstały w XIII wieku. Drążyli je mieszkańcy, którzy budowali magazyny na swoje towary, a w czasie wojen, podziemia wykorzystywano jako schrony. Turystyczna historia podziemi zaczęła się w latach pięćdziesiątych XX wieku. To wtedy zapadła decyzja o ich remoncie. Wynikało to z faktu, że tunele zagrażały części zabytkowej starówki. Podziemia osuwały się. Kamienice mogły się zawalić. W czasie prac, które rozpoczęły się w 1962 roku część budynków wyburzono i zabezpieczone tunele.

Podziemna trasa ma ponad 600 metrów. Zaczyna się przy ulicy Zawiszy Czarnego i kończy w okolicach Twierdzy obok ulicy Grodzisko. Historię tego miejsca turyści poznają za pomocą nowoczesnych systemów multimedialnych. Można tu zobaczyć dawne życie Kłodzka, to jak składowano towary, gdzie trzymano broń czy jak wyglądały narzędzia tortur. Od czasu do czasu pod nogami zwiedzających przebiegają animowane szczury.

Twierdza Kłodzko

Wznosząca się na Górze Fortecznej twierdza to najbardziej charakterystyczne miejsce w Kłodzku. To jeden z najważniejszych zabytków obronnych w Polsce. Budowla zajmuje powierzchnię ponad 32 hektarów i ma 800 metrów długości i 400 szerokości.

Twierdza to kompleks kilku zabudowań: główna twierdza, fort pomocniczy i fragmenty obwarowań miejskich. Obecny kształt to efekt pracy wojsk króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego. Prace fortyfikacyjne w tym miejscu rozpoczęły się w XVI wieku. Projektu przygotowali najlepsi inżynierowie ówczesnej Europy.

W czasie tych prac w miejscu zamku powstał donżon z kazamatami i magazynami o głębokości blisko 20 metrów. Przygotowano także całe zaplecze dla wojsk. Wybudowano bastiony i warownie.

W XIX wieku twierdza stała się magazynem i więzieniem, między innymi dla jeńców w okresie II Wojny Światowej. Produkowano tutaj części do łodzi podziemnych i rakiet V1 i V2. Po wojnie twierdza wciąż pełniła głównie rolę magazynu.

Dziś można oglądać wyjątkowe korytarze minerskie. Warto wspiąć się na bastion, z którego możemy podziwiać panoramę miasta. Miłośnicy historii powinni zajrzeć na fort Wielki Kleszcz, gdzie prezentowane są scenki z życia żołnierzy wojsk pruskich.

Most świętego Jana

Most świętego Jana łączy starówkę z Wyspą Piasek. Źródła historyczne wskazują dwie daty jego powstania - 1281 lub 1286 rok. Budowę zakończono w 1390 roku, a szesnastym wieku zaczęły pojawiać się w tym miejscu figury świętych. Gotycka przeprawa nad kanałem Młynówka, ze względu na swoją budowę i obecność figur dość często przez turystów porównywana jest do mostu Karola w Pradze. 

Wyspa Piasek

Po całym dniu wędrówki po urokliwym Kłodzku warto odwiedzić Wyspę Piasek. W tym miejscu można odpocząć w cieniu zabytkowego kościoła Matki Bożej Różańcowej i przylegającego do kościoła klasztoru franciszkanów. Można usiąść także nad kanałem Młynówka. Wyspa Piasek ucierpiała w czasie powodzi w 1997 roku. Odbudowano jednak zniszczenia. Wyspa połączona jest z Kłodzkiem dziesięcioma mostami.

(ug)