Planetoidy Heweliusza odsłonięto dziś w Gdańsku. To instalacja przygotowana w hołdzie astronomowi. Przedstawia trzy planetoidy - Gedania, Hevelius i Koopman - niewielkie ciała niebieskie - nazwane na cześć Gdańszczanina. To już kolejne miejsce poświęcone pamięci astronoma.

Heweliusz już pomnik na Starym Mieście i popiersie w jednym z parków. W Gdańsku jest też wielka "Heweliuszowska" mapa nieba, a nawet specjalny "gwiezdny" tramwaj. Mimo usilnej promocji postaci astronoma przez miasto, mieszkańcom jest ona prawie nie znana. Niektórzy nie wiedzą nawet, że astronom urodził się w Gdańsku. Co wspólnego miał z Gdańskiem? Nie mam zielonego pojęcia. Z Fromborkiem to tak, ale z Gdańskiem? Piwo takie było Heweliusz! - mówił jeden z mieszkańców. Prawdą jest, że Jan Heweliusz był nie tylko królewskim astronomem, ale i najbardziej znanym gdańskim browarnikiem. Miasto promuje jednak jego naukowe dokonania.

Jan Heweliusz - żył w latach 1611 - 1687 roku. Urodził się i zmarł w Gdańsku. Był radnym miasta i browarnikiem. Utrzymywał się z działalność browarniczej. Jego pasją była nauka - poświęcił się astronomii i matematyce. Za część rodzinnego majątku wybudował największe w tamtych czasach obserwatorium astronomiczne. Był królewskim astronomem na dowrze Władysława IV i Jana III Sobieskiego. Rok 2011 jest obchodzony w Polsce jako rok Jana Heweliusza.