Małopolska Bochnia - to miasto było bohaterem naszego cotygodniowego cyklu Twoje Miasto w Faktach RMF FM! W trakcie naszej wizyty przekonywaliśmy, że nie tylko solą to miasto stoi. Opowiadaliśmy m.in. o bocheńskich monetach i zobaczyliśmy największą w Polsce stałą ekspozycję motyli świata.

Małopolska Bochnia - to miasto było bohaterem naszego cotygodniowego cyklu Twoje Miasto w Faktach RMF FM! W trakcie naszej wizyty przekonywaliśmy, że nie tylko solą to miasto stoi. Opowiadaliśmy m.in. o bocheńskich monetach i zobaczyliśmy największą w Polsce stałą ekspozycję motyli świata.
Kopalnia soli w Bochni / Stanisław Rozpędzik /PAP

Najważniejsza z atrakcji Bochni to najstarsza w Polsce kopalnia soli, której początki sięgają XIII wieku. W czasach świetności pracowało w niej nawet 500 tzw. kopaczy, czyli górników. Dziś eksploatowany jest już tylko jeden szyb. W kopalni znajduje się Komora Ważyn, czyli największe w Europie podziemne pomieszczenie wykonane przez człowieka! Panuje tam specyficzny mikroklimat, dzięki czemu kopalnia zyskała funkcję leczniczą.

Bocheńskie podziemia odwiedzają nie tylko turyści, ale także sportowcy, którzy startują w podziemnym, 12-godzinnym biegu sztafetowym. Trasa biegu prowadzi zabytkowymi korytarzami aż 212 metrów pod ziemią! Zawodnicy w ciągu wyznaczonego czasu muszą przebiec jak najwięcej podziemnych okrążeni.

Po morderczym biegu z ulgą wyjeżdża się na powierzchnię, żeby odrobinę się posilić. Przy bocheńskim rynku można zajrzeć do cukierni, w której serwowana jest zdrowa żywność, m.in. jogurtowe lody, które zostały nagrodzone przez Ministerstwo Rolnictwa. Ich twórca cukiernik Artur Loryś odebrał nagrodę z rąk ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Nasi słuchacze będą mogą spróbować słodkości przygotowanych przez pana Artura. Do wyboru jest znakomite tiramisu i sernik przygotowany według pilnie strzeżonej receptury. Wszystkie składniki pochodzą oczywiście z ziemi bocheńskiej.

Warto zajrzeć do Muzeum Motyli, gdzie znajdzie się największa stała ekspozycja ponad 5 tysięcy okazów z całego świata. Kolekcjoner Jacek Kobiela zbierał je przez ostatnie 35 lat.

Niezwykłych ludzi jest jednak w Bochni więcej - rozmawialiśmy także z Wojciechem Tworzydło, który jest policyjnym mistrzem Polski w judo. W zeszłym roku na zawodach w kategorii 100 kilogramów nie dał szans żadnemu ze swoich rywali.

Bochnia to jednak nie tylko sportowcy, ale również artyści. Na stałe mieszka tu wokalista TSA Marek Piekarczyk. To miasto po prostu ma swoje tajemnice i swoje odmienności. Leży na siedmiu wzgórzach jak Rzym, mało kto wie. I ten mikroklimat. Idąc spacerem przez Bochnię, można trafić na trzy strefy klimatyczne. Po drugiej stronie torów jest bardzo zimno. Jest tam osiedle Karolina. Jak wróciłem ze Stanów, napisałem kolegom ze mieszkam w Karolinie Północnej - żartuje artysta, z którym udało nam się porozmawiać "w biegu", bo wyrusza na kolejny koncert.

Jeśli już o koncertach mowa, to Bochnia z nich słynie. Każdy gitarzysta czy fan rockowego brzmienia słyszał o festiwalu Bochnia Rock, podczas którego można posłuchać muzyki, ale też wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez światowej sławy gitarzystów.

Mieszkańcy Bochni mają wiec powody do dumy, ale jest coś, czym szczególnie lubią się chwalić. Z uśmiechem na ustach przypominają często, że Bochnia uzyskała prawa miejskie o kilka lat wcześniej niż Kraków.