Nowa Ruda, Głuszyca, Niemodlin, Międzyrzec Podlaski, Człuchów czy Złotów? Po wakacyjnej przerwie wraca "Twoje Miasto w Faktach RMF FM"! W kolejnym sezonie programu nasi reporterzy znów odkrywać będą dla Was najciekawsze polskie miasta, ukazując ich zabytki, historię i spotykając się z ich mieszkańcami.

Wy decydujecie - my jedziemy! /Kamil Młodawski /RMF FM

Na początek mamy dla Was dwie bardzo ciekawe propozycje z Dolnego Śląska. Do Nowej Rudy zaprasza nas pan Jan. Miasto słynie przede wszystkim z Muzeum Górnictwa z podziemną trasą turystyczną. Wśród pozostałości po dawnej kopalni węgla kamiennego zobaczyć można tutaj także maszynownię szybu "Lech" czy piece szybowe. Będąc w Nowej Rudzie, warto wspiąć się także na wieżę widokową na Górze Św. Anny oraz odwiedzić Zamek Stillfriedów - rezydencję dawnych właścicieli miasta, wzniesioną jako dwór obronny pod koniec XIV wieku.

Główną atrakcją dolnośląskiej Głuszycy, położonej w Kotlinie pomiędzy Górami Sowimi a Kamiennymi, jest z kolei "Podziemne Miasto Osówka". Ogromny system betonowych korytarzy, umocnień i hal miał być według niektórych tajną kwaterą Adolfa Hitlera. Poza bogatą historią miasto oferuje wiele wrażeń także miłośnikom sportów ekstremalnych. W dawnym kamieniołomie melafiru zimą tworzą się lodospady chętnie odwiedzane przez amatorów wspinaczki lodowej. Głuszyca to również idealne miejsce dla zainteresowanych kolarstwem górskim.

Niemodlin położony na Opolszczyźnie to już propozycja, którą otrzymaliśmy od pana Tomasza. Wśród atrakcji miasta nasz słuchacz wymienia mający ponad 700 lat książęcy zamek, rynek o rzadkim wrzecionowatym kształcie czy najstarsze arboretum w Polsce. Miasto słynie także z hodowli karpia, wpisanego na listę Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi jako produkt tradycyjny z Opolszczyzny.

A może wolicie byśmy odwiedzili województwo lubelskie? Międzyrzec Podlaski, położony na północy regionu, oferuje przede wszystkim zabytki architektoniczne. Tutejszy rynek zachował wymiary z XV wieku oraz charakterystyczne przejścia z łukami. Warto zwrócić uwagę również na pałac wybudowany w połowie XIX stulecia dla hrabiny Aleksandry Potockiej.

Człuchów to już propozycja z Pomorza. Jako pierwszą atrakcję miasta nasza słuchaczka, pani Monika, wymienia znajdujący się tutaj zamek krzyżacki. Zamek w Człuchowie był jednym z największych założeń obronnych wzniesionych przez rycerzy zakonu krzyżackiego, zajmował teren 3 hektarów, a wielkością ustępował jedynie siedzibie stolicy państwa zakonnego - zamkowi Wielkiego Mistrza w Malborku - czytamy w zgłoszeniu na RMF24.pl.

Wielkopolskę reprezentuje tym razem Złotów. Jeśli zdecydujecie, że to tam pojedziemy, na pewno wyjaśnimy, co przed ratuszem robi tam posąg jelenia, zajrzymy do Pałacu Działyńskich czy złotowskiego muzeum.Zgłoś swoje miasto!

Reporterzy RMF FM co tydzień, w każdą sobotę, odwiedzają miasto, które Wy wskażecie w głosowaniu na RMF24.pl! Cały czas czekamy też na kolejne Wasze zgłoszenia. Może następnym razem przyjedziemy właśnie do Was? Wystarczy w poniższym formularzu wpisać trzy argumenty, dlaczego to właśnie w Waszym mieście powinien zaparkować żółto-niebieski wóz satelitarny RMF FM! Zapraszamy!

Pokaż Fakty z Twojego Miasta - tu byliśmy! na większej mapie