Nowy Tomyśl, Świeradów-Zdrój, Wschowa, Kutno, Rudnik nad Sanem czy Łowicz? To wy w głosowaniu na RMF24.pl wskażecie, gdzie w najbliższą sobotę zaparkuje wóz satelitarny RMF FM. W Twoim Mieście w Faktach RMF FM nasz reporter, jak co tydzień, opowie o atrakcjach, zabytkach i historii miejscowości, którą wskażecie w głosowaniu. Wyniki poznamy w czwartek o godzinie 12.

Kilka zgłoszeń trafiło do nas tym razem z Dolnego Śląska, ze Świeradowa-Zdroju. To najpiękniejsze miejsce. Kto raz przyjedzie, będzie tu wracał - napisała nasza słuchaczka. Mamy najnowszą kolej gondolową w Polsce, szlaki i piękne lasy dookoła - dodał z kolei pan Mariusz. Świeradów to przede wszystkim uzdrowisko - ze związaną z tym historią, zabudową i przyrodą. Warto odkryć Góry Izerskie.

Ponownie zaprosiliście nas także do województwa łódzkiego. Po raz kolejny w głosowaniu możecie oddawać swoje głosy na Kutno, czyli miasto leżące 20 kilometrów od geometrycznego środka Polski. To nie tylko polska, ale i europejska stolica baseballa. Swoją siedzibę ma tam Europejskie Centrum Małej Ligi Baseballowej. Można tu odwiedzić Muzeum Bitwy nad Bzurą i pałac saski, w którym - uciekając z Rosji - zatrzymał się Napoleon Bonaparte, wziąć udział w Święcie Róży oraz przypomnieć pamiętających o Kutnie artystów - Wojciecha Młynarskiego czy Jeremiego Przyborę.

Możecie wybrać także pobliski Łowicz. To miasto i cały region słynie z kolorowych papierowych wycinanek, zachwyca bogaty strój łowicki. Łowicz to również miejscowość, gdzie mieszczą się znane zakłady przetwórstwa, produkujące soki i dżemy.

Nasz wóz satelitarny może odwiedzić także Podkarpacie i polską stolicę wikliniarstwa, czyli miasto koszykarzy - Rudnik na Sanem. Tradycje wikliniarskie sięgają tutaj XIX wieku. Talent lokalnych twórców docenił wtedy hrabia Ferdynand Hompesch. Właśnie w Rudniku powstały także elementy elewacji polskiego pawilonu na EXPO 2005.

Z wikliniarstwa, ale też chmielarstwa słynie również Nowy Tomyśl w Wielkopolsce. Warto odwiedzić tutejsze Muzeum Chmielarstwa i Wikliniarstwa poświęcone ponad 200-letniej tradycji regionu. Kilka lat temu powstał tu największy wiklinowy kosz świata oraz... igloo i muszla koncertowa z wikliny. Odwiedzić można też zabytkowy młyn czy zobaczyć uziemiony samolot TS-8 Bies.

Na naszą wizytę czeka także Wschowa w Lubuskiem. To przepiękne królewskie miasto, w którym do dziś zachowane są XV- i XVI-wieczne mury obronne. Jednym słowem można powiedzieć - Wschowa się nie chowa - napisał nam Dawid. Miasto kusi też przepięknym zamkiem królewskim i zabytkami sakralnymi.

Wy decydujecie. My jedziemy!

Nasi reporterzy co tydzień, w każdą sobotę, odwiedzają miasto, które wskażecie w głosowaniu na RMF 24! Cały czas czekamy też na kolejne Wasze zgłoszenia. Może następnym razem przyjedziemy właśnie do Was? Wystarczy w poniższym formularzu wpisać trzy argumenty, dlaczego to właśnie w Waszym mieście powinien zaparkować żółto-niebieski wóz satelitarny RMF FM! Zapraszamy!

 (j.)