Dzięki zaproszeniu i głosom mieszkańców Twoim Miastem w Faktach RMF FM było w tę sobotę położone nad jeziorami Czos i Juno mazurskie Mrągowo!

Dzięki zaproszeniu i głosom mieszkańców Twoim Miastem w Faktach RMF FM było w tę sobotę położone nad jeziorami Czos i Juno mazurskie Mrągowo!
Ekipa RMF FM zawitała do Mrągowa /Marek Suder /RMF FM

Początki miasta sięgają XIV wieku. Najpierw była to założona przez Krzyżaków na terenie pruskiej Galindii strażnica, wokół której z czasem powstała osada. W latach 1404-1407 komtur bałgijski Jan von Sayn lokował tu miasto na prawie chełmińskim, a wielki mistrz krzyżacki Konrad von Jungingen nadał mu prawa miejskie. Jednak dokumenty lokacyjne nie zachowały się i nadanie praw miejskich datowane jest dopiero na 20 lutego 1444 roku, kiedy to wielki mistrz krzyżacki Konrad von Erlichshausen odnowił ówczesnemu Sensburgowi wcześniej nadany przywilej lokacyjny. Obecną nazwę miasta wprowadzono w roku 1946 na cześć żyjącego w XVIII i XIX wieku polskiego pastora Krzysztofa Celestyna Mrongoviusa, badacza Kaszub i gwar Warmii i Mazur. Współczesne Mrągowo jest siedzibą powiatu, liczy prawie 22 tysiące mieszkańców i jest znanym w całej Polsce ośrodkiem turystyczno-wypoczynkowym, do czego są tu wprost idealne warunki - jeziora, lasy, góra z wyciągiem narciarskim i trasami zjazdowymi.

Mrągowo nie należy do miast bogatych w zabytki. Większość obiektów mających wartość historyczną pochodzi z XVIII i XIX wieku. Wizytówką Mrągowa jest wzniesiony w latach 1824-1825 miejski ratusz. Mieści się w nim Muzeum Ziemi Mrągowskiej oraz Urząd Stanu Cywilnego. Zwiedzając muzeum warto zajrzeć do stojącego niedaleko budynku XVIII-wiecznej Strażnicy Bośniackiej, w której stacjonował 9 Pułk Bośniaków, a obecnie izba pamięci poświęcona urodzonemu na Mazurach niemieckiemu pisarzowi Ernestowi Wichertowi, który znaczną część swojej twórczości poświęcił właśnie Mazurom.

Interesujacymi budowlami są także neorenesansowy budynek z 1912 roku, będący siedzibą Urzędu Miasta, Gminy i Starostwa Powiatowego oraz kościoły - katolicki z 1860 roku, ewangelicki z XVIII wieku i cerkiew prawosławna, zbudowana w 1895 roku jako bożnica żydowska, zniszczona w czasie tzw Nocy Kryształowej w 1938.

Muzeum Sprzętu Wojskowego

W Mrągowie znajduje się sukcesywnie rozwijana kolekcja kilkudziesięciu eksponatów sprzętu wojskowego, wykorzystywanego głównie przez wojska Układu Warszawskiego. Obejrzeć można czołgi, w tym legendarny T-34, transportery opancerzone, samochody ciężarowe i pożarnicze. Wiele z nich jest sprawnych technicznie. W ofercie muzeum są m.in. przejażdżki ciężkim sprzętem, organizacja imprez o charakterze militarnym, wynajem pojazdów wojskowych, posiłki z kuchni polowej, inscenizacje, pokazy.

Pojedynek na rewolwery w samo południe

W wybudowanym w roku 2008 westernowym miasteczku z połowy XIX w. poczujemy się niczym uczestnicy scen w jakimś westernie. Odwiedzający to miejsce zobaczą m.in. pokazy kaskaderskie, napad na bank, pojedynek rewolwerowców, pokazy umiejętności kowbojskich, pokazy  tańca country, zajrzą do saloonu lub mexico baru. Można także spróbować swoich sił dosiadając mechanicznego byka rodeo. A dla najmłodszych gości przygotowano duży plac zabaw, z dmuchańcem i huśtawkami oraz gry zręcznościowe: płukanie złota, rzuty podkową, strzelanie z łuku. Jest tu także ścieżka edukacyjna z ofertą skierowaną dla młodzieży szkolnej o tematyce związanej m.in. z wielkimi odkryciami geograficznymi, historią Stanów Zjednoczonych, kulturą i życiem codziennym Idian. Na terenie City Mrongoville obowiązuje specjalna waluta: dukaty.

Sportowe Mrągowo

Położenie Mrągowa pośród jezior stwarza doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Działający tu od 1950 roku Klub, a od 1978 również Szkoła Mistrzostwa Sportowego - Baza stały się prawdziwą kuźnią żeglarskich mistrzów. Wśród jej absolwentów jest m.in. Karol Jabłoński - sternik zwycięskich załóg wielu prestiżowych regat oraz wielokrotny, bojerowy mistrz świata i Europy. Z Bazą Mrągowo związana była także Joanna Burzyńska zawodniczka startująca w windsurfingu, która największe sukcesy w tej dyscyplinie osiągała w latach 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku. Aktualnie Baza zrzesza ponad 300 żeglarzy i kajakarzy. Wielu z nich to krajowa i światowa czołówka.

Amfiteatr nie tylko z country

Otwarcie tego obiektu, znanego w całej Polsce z wielu imprez, nastąpiło na początku lipca 2012 roku. Mrągowski amfiteatr usytuowany jest w malowniczej scenerii, w pobliżu mola nad jeziorem Czos. Goszcząc każdego roku znakomitych artystów rodzimej estrady oraz wielu z zagranicy stał się kulturalnym centrum miasta. Widownia amfiteatru podzielona jest na kilka sektorów i może pomieścić ponad 5200 osób. Na deskach amfiteatru odbywają się takie imprezy jak Festiwal Piknik Country, Mazurska Noc Kabaretowa, Festiwal Kultury Kresowej, Mazurski Festiwal Operowy Belcanto czy koncerty z okazji dni miasta, na które do Mrągowa zjeżdżają tysiące turystów z całego kraju. Przebywając nad Jeziorem Czos obowiązkowo trzeba zaliczyć spacer promenadą lub objechać jezioro rowerem.