Suwałki, Opatówek, Tomaszów Mazowiecki, Jastrowie, Połaniec, a może Ożarów? Po świąteczno-noworocznej przerwie na naszą antenę wraca cykl "Twoje Miasto w Faktach RMF FM". Do czwartku do godziny 12 możecie decydować, dokąd zawitamy już w najbliższą sobotę!

Polski biegun zimna, czyli Suwałki to jedna z Waszych propozycji zgłoszona w tym tygodniu na RMF24.pl. Jeśli zdecydujecie, że to właśnie na Podlasie pojedziemy, na pewno dokładnie sprawdzimy, czy to rzeczywiście najzimniejsze miejsce w kraju. Podążymy też śladami Marii Konopnickiej, która urodziła się tutaj w 1842 roku, i odwiedzimy pełną zabytków ulicę Kościuszki.

Opatówek to już propozycja z Wielkopolski. Status miasta odzyskał 1 stycznia tego roku po ponad 140 latach. Zobaczyć tu można między innymi najstarszy w Polsce żeliwny most, a także odwiedzić dawną fabrykę sukna. Zwany "Kamiennym Domem" ratusz to już z kolei atrakcja wielkopolskiego Jastrowia. W mieście co roku odbywa się także festiwal folklorystyczny, a o toczących się tu w 1945 roku walkach przypomina z kolei wysadzony most nad Gwdą.

Do Tomaszowa Mazowieckiego w Łódzkiem zaprasza nas w tym tygodniu pani Agata. W swoim zgłoszeniu pisze między innymi o unikalnym rezerwacie "Niebieskie Źródła" położonym w dolinie Pilicy. Na uwagę zasługuje także neogotycki kościół Zbawiciela czy dawne miejskie jatki.

Mamy także dwa zaproszenia z województwa świętokrzyskiego. Do wizyty w Połańcu zachęca pan Mateusz, przypominając między innymi ważne wydarzenia z historii miasta: 7 maja 1794 roku Tadeusz Kościuszko wydał pod Połańcem Uniwersał Połaniecki. Dziś warto tutaj zobaczyć między innymi kościół św. Marcina z początku XVIII wieku. Piękne okolice, lasy, rzeka Wisła oraz zabytki - to już z kolei opis Ożarowa. Wśród tych ostatnich wymienić należy XVIII-wieczny dwór czy basztę widokową.


Czekamy na zgłoszenia!


Nasi reporterzy co tydzień, w każdą sobotę, odwiedzają miasto, które wskażecie w głosowaniu na RMF 24! Cały czas czekamy też na kolejne Wasze zgłoszenia. Może następnym razem przyjedziemy właśnie do Was? Wystarczy w poniższym formularzu wpisać trzy argumenty, dlaczego to właśnie w Waszym mieście powinien zaparkować żółto-niebieski wóz satelitarny RMF FM! Zapraszamy!

Pokaż Fakty z Twojego Miasta - tu byliśmy! na większej mapie