Karczma Rzym w Suchej Beskidzkiej została zbudowana w II połowie XVIII wieku. Jest to najstarsza drewniana restauracja w Polsce. Budynek jest parterowy o konstrukcji zrębowej na kamiennej podmurówce kryty gontem. Nad wejściem do karczmy wisi godło: „koń malowany na płótnie”, a obok drzwi stoją Mefistofeles i Pan Twardowski.

We wnętrzu karczmy panuje półmrok. Światło pada przez małe okna, a pod sufitem wiszą kolorowe papierowe ozdoby. Karczma to najsłynniejsze miejsce w Suchej Beskidzkiej, do którego przyjeżdżają ludzie z całej Europy. W Polsce jest wiele miejsc o identycznej nazwie, ale tylko to posiada tak długą historię i specjalny certyfikat. To właśnie w tej karczmie Adam Mickiewicz umieścił akcję ballady "Pani Twardowska".

Najsławniejszy czarnoksiężnik Krakowa, Jan Twardowski pracował nad wynalezieniem kamienia filozoficznego, który umożliwiłby przemianę dowolnego metalu w złoto, odmładzał i leczył choroby. W zamian za spełnienie wszystkich życzeń, podpisał cyrograf z diabłem, któremu miał w Rzymie ofiarować duszę. Chcąc jednak przechytrzyć czarta, starannie unikał wyprawy do Rzymu. Pewnego dnia trafił do Suchej Beskidzkiej nie wiedząc, że "ta karczma Rzym się nazywa". "Ale zemsta, choć leniwa, Nagnała cię w nasze sieci, Ta karczma Rzym się nazywa, Kładę areszt na waszeci" -  powiedział Mefistofeles. Sprytny Twardowski zażądał jednak od diabła aby mógł go jeszcze trzy razy zaprząc do roboty.

"Niech przez ten rok moja luba, Z tobą jak z mężem zostanie. Przysiąż jej miłość, szacunek I posłuszeństwo bez granic, Złamiesz choć jeden warunek. Już cała ugoda za nic" - to było ostatnie zadanie dla diabła. Ten jednak, jak pisze Adam Mickiewicz: "Czmychnąwszy dziurką od klucza, Dotąd jak czmycha, tak czmycha".