Polscy siatkarze idą jak burza. W swoim trzecim meczu Ligi Narodów pokonali Holendrów 3:0

Polscy siatkarze pokonali w tureckiej Antalyi po zaciętym spotkaniu Holandię 3:0 (30:28, 25:23, 25:18) w swoim trzecim meczu Ligi Narodów.

Pierwszy set

Siatkarze Królestwa Niderlandów mocno rozpoczęli piątkowe spotkanie i przy zagrywce Wessela Keeminka objęli prowadzenie 4:0. Trener Grbic szybko poprosił o przerwę, podczas której podkreślił, że z czterech zdobytych przez rywali punktów trzy to były błędy Polaków. Opanowali oni sytuację już w kolejnych akcjach i dzięki dwóm blokom Komendy mieli przewagę 8:5.

Biało-czerwoni kontrolowali przebieg tego seta, głównie za sprawą mocnej zagrywki (20:14). W końcówce jednak stracili koncentrację, serię skutecznych zagrań zanotował Nimir Abdel-Aziz i Holendrzy mieli kontakt punktowy (19:20), a po serii błędów podopiecznych trenera Grbica było po 24. Ostatecznie w grze na przewagi lepsi okazali się Polacy za sprawą dwóch ataków Aleksandra Śliwki (30:28).

Drugi set

Początek drugiej odsłony był bardzo wyrównany (7:7). Akcje Artura Szalpuka pozwoliły liderom światowego rankingu odskoczyć (13:9), chociaż po kilku błędach Karola Butryna prowadzili już tylko 14:13. Seria bloków ponownie dała biało-czerwonym przewagę (19:13). W końcówce pozwolili oni Holendrom zniwelować większość strat (22:23), jednak seta zakończył Szalpuk (25:23).

Ostatnia partia

Trzecia partia stała pod znakiem asów serwisowych i bloków Polaków, wśród których od początku na boisku był Bartłomiej Bołądź w miejsce Butryna (13:8). Mocne ataki Abdel-Aziza zmniejszyły różnicę do dwóch punktów (15:17), jednak ponownie zespół trenera Grbica uratował się zagrywką w wykonaniu Śliwki (21:15). W końcówce jeszcze jednego asa zanotował Sebastian Adamczyk, a ostatni punkt został zdobyty po zagrywce Bołądzia (25:18).

Było to spotkanie bloków - biało-czerwoni zanotowali ich 14, a sami zostali zatrzymani dziewięć razy. Liderem zwycięskiej ekipy był Śliwka, który zdobył 16 punktów, a po stronie Holendrów najlepiej spisał się Abdel-Aziz - 22.

W sobotę drużyna Nikoli Grbica ma dzień wolny, a w niedzielę zmierzy się ze Słowenią.

W innych piątkowych spotkaniach Ligi Narodów rozegranych w Antalyi Kanada pokonała Bułgarię 3:0 (25:22, 30:28, 26:24), a Francję ekipę USA 3:0 (25:22, 25:21, 25:21).(PAP)