Thomas Tuchel po sezonie rozstanie z Bayernem Monachium - poinformował klub w mediach społecznościowych. "Bawarczycy" w niedzielę przegrali trzeci mecz z rzędu i pierwszy raz od 2012 roku mogą nie zdobyć mistrzostwa Niemiec.

Przed sezonem wydawało się, że Bayern 12. raz z rzędu wygra Bundesligę. Harry Kane po wielu latach odszedł z Tottenhamu Hotspur, aby zdobywać trofea z niemieckim klubem. Angielski napastnik strzelił 25 goli w 22 meczach i nie zawodzi, w przeciwieństwie do całej drużyny prowadzonej przez trenera Thomasa Tuchela. 

W niedzielę Bayern przegrał 2:3 z Bochum w Bundeslidze. Bawarczycy tym samym przegrali trzeci mecz z rzędu i pierwszy raz od 2012 roku mogą nie zdobyć mistrzostwa Niemiec. Bayern wcześniej uległ 0:3 Bayerowi Leverkusen w lidze i 0:1 Lazio Rzym w Lidze Mistrzów. 

To pierwszy taki przypadek od maja 2015 roku. Wówczas drużyna prowadzona przez Pepa Guardiolę przegrała trzy mecze z rzędu, gdy miała już zapewnione mistrzostwo Niemiec i była skupiona na rywalizacji w Lidze Mistrzów. 

Tak fatalna seria Bayernu postawiła znak zapytania nad przyszłością Thomasa Tuchela w klubie. Po niedzielnej porażce dyrektor generalny Bayernu Jan-Christian Dreesen powiedział, że Tuchel poprowadzi zespół w meczu z RB Lipsk, ale nie wykluczył zmiany trenera w późniejszym terminie. 

Tuchel odejdzie po zakończeniu sezonu

Teraz ta sprawa została wyjaśniona. Jak przekazał klub w mediach społecznościowych, Bayern i Tuchel zakończą współpracę po zakończeniu sezonu. Pierwotnie umowa trenera z klubem miała obowiązywać do 30 czerwca 2025 r. 

W wyniku dobrej, otwartej dyskusji podjęliśmy decyzję o zakończeniu naszej współpracy za obopólnym porozumieniem latem. Naszym celem jest podążanie w nowym kierunku piłkarskim z nowym głównym trenerem w sezonie 2024/25. Do tego czasu wzywam każdą osobę w klubie do osiągnięcia jak najlepszego wyniku w Lidze Mistrzów i Bundeslidze - przekazał dyrektor generalny Bayernu Jan-Christian Dreesen, cytowany na oficjalnej stronie klubu. 

Uzgodniliśmy, że zakończymy naszą współpracę z końcem tego sezonu. Do tego czasu oczywiście będę robił wszystko, co w mojej mocy, wraz ze sztabem trenerskim, aby osiągnąć maksymalny sukces - podkreślił natomiast Tuchel. 

50-letni szkoleniowiec zastąpił Juliana Nagelsmanna na stanowisku głównego trenera Bayernu w marcu 2023 roku. Nieco ponad dwa miesiące później świętował z klubem zwycięstwo w Bundeslidze.