Brytyjski rząd zatwierdził dziś sprzedaż londyńskiego klubu piłkarskiego Chelsea. We wtorek także władze Premier League wyraziły zgodę na przejęcie klubu przez grupę kapitałową kierowaną przez amerykańskiego biznesmena Todda Boehly'ego. Konsorcjum to złożyło ofertę 4,25 mld funtów (4,97 mld euro).

Poprzedni właściciel Chelsea, rosyjski oligarcha Roman Abramowicz, objęty został sankcjami po inwazji Rosji na Ukrainę.

Todd Boehly przejmuje Chelsea

We wtorek władze angielskiej Premier League zatwierdziły przejęcie Chelsea przez grupę kapitałową Boehly'ego, który złożył ofertę w wysokości 4,25 mld funtów.

Propozycja wymagała również zatwierdzenia przez brytyjski rząd, zanim grupa Boehly'ego będzie mogła zakończyć proces przejęcia Chelsea. 

Jednym z warunków transakcji była deklaracja byłego właściciela klubu Romana Abramowicza, że nie będzie czerpał korzyści z tej operacji finansowej. 31 maja wygasa obecna licencja klubu.

"Po nałożeniu sankcji na Romana Abramowicza rząd ciężko pracował nad tym, aby Chelsea mogła nadal grać w piłkę nożną. Zawsze jednak byliśmy pewni, że długoterminowa przyszłość klubu może być zabezpieczona tylko pod warunkiem, że będzie on miał nowego właściciela. W efekcie szeroko zakrojonych prac jesteśmy przekonani, że całkowity dochód ze sprzedaży nie przyniesie korzyści Romanowi Abramowiczowi ani żadnej innej osobie objętej sankcjami. Rozpoczniemy teraz proces zapewnienia, że dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na cele humanitarne na Ukrainie, wspierając ofiary wojny" - napisał w wydanym oświadczeniu brytyjski rząd. 

Todd Boehly w miejsce Romana Abramowicza

Todd Boehly to finansista, współwłaściciel koszykarskiego klubu Los Angeles Lakers i baseballowej drużyny Los Angeles Dodgers. 

Transakcję nadzoruje nowojorski bank Raine Group.

Od 2003 roku, gdy Abramowicz kupił Chelsea za 140 mln funtów, zaczął się najlepszy okres w historii londyńskiego klubu, do czego w wydatnej mierze przyczyniły się duże transfery. Od tego czasu Chelsea pięć razy zdobyła mistrzostwo Anglii, pięć razy Puchar Anglii, trzy razy Puchar Ligi Angielskiej, dwa razy wygrała Ligę Mistrzów (2012, 2021), dwa razy Ligę Europy (2013, 2019). W 2021 roku drużyna zdobyła Superpuchar UEFA i wygrała Klubowe Mistrzostwa Świata.

W zamieszaniu po rosyjskiej inwazji na Ukrainę rosyjski miliarder, objęty brytyjskimi sankcjami, 2 marca wystawił londyński klub na sprzedaż, twierdząc, że nie będzie starał się o spłatę pożyczek zaciągniętych przez klub w ciągu 19 lat, gdy był właścicielem. Abramowicz zadeklarował, że cały dochód z operacji przekaże na konto ofiar wojny na Ukrainie.