Zinedine Zidane zrezygnował z funkcji trenera piłkarzy Realu Madryt. To już oficjalne. Wcześniej o takim scenariuszy pisały hiszpańskie media. Francuski szkoleniowiec o swojej decyzji miał już poinformować władze klubu oraz samych piłkarzy. "Królewscy" w tym sezonie zostali wicemistrzami Hiszpanii.

Umowa z Francuzem miała obowiązywać do czerwca 2022 roku. Gazeta "As" napisała jednak, że Zidane chce odejść ze skutkiem natychmiastowym, a władze zaczęły już poszukiwania nowego trenera.

"Real Madryt ogłasza, że Zinedine Zidane postanowił zakończyć swój obecny okres trenera naszego klubu. Teraz jest czas, aby uszanować jego decyzję i okazać nasz szacunek oraz wdzięczność za jego profesjonalizm, poświęcenie i pasję w ciągu ostatnich kilku lat (...)" - poinformował w czwartek słynny klub.

Zidane prowadził Real w latach 2016-2018 i wrócił w marcu 2019 roku, zastępując zwolnionego Argentyńczyka Santiago Solariego.

"Zidane jest jedną z największą postaci wszech czasów w Realu, a jego legenda wykracza poza to, co zrobił jako trener i zawodnik dla naszego klubu. Wie, że pozostanie w sercach kibiców klubu, a Real zawsze będzie jego domem" - dodano.

W mediach spekuluje się, że jego miejsce w Madrycie może zająć Antonio Conte, który zrezygnował w środę z prowadzenia Interu Mediolan. Wymienia się także nazwiska Massimiliano Allegriego oraz Raula Gonzaleza. 

Szanowany trener, jeden z najlepszych piłkarzy świata

Pod wodzą Francuza Real wywalczył dwa razy mistrzostwo kraju i trzy razy triumfował w Lidze Mistrzów. W tym sezonie zespół nie zdobył jednak żadnego trofeum, a taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy od 11 lat.

Zidane był jednym z najlepszych piłkarzy świata przełomu wieków. Trzykrotnie wygrał plebiscyt na Piłkarza Roku FIFA: w 1998, 2000 i 2003 roku. Był kapitanem reprezentacji Francji, gdy zdobywała mistrzostwo świata (1998) i Europy (2000). Osiągnął wiele sukcesów klubowych z Girondins Bordeaux, Juventusem Turyn i Realem, w którego barwach występował w latach 2001-2006. Z "Królewskimi" zdobył m.in. tytuł mistrza Hiszpanii (2003) oraz triumfował w Lidze Mistrzów (2002).