Fantastyczne widowisko stworzyli gracze Chelsea Londyn i Benfiki Lizbona w finale Ligi Europejskiej. Do 90. minuty na stadionie w Amsterdamie utrzymywał się wynik 1:1. W doliczonym czasie gry gola na wagę wygranej i zdobycia trofeum strzelił jednak dla "The Blues" Branislav Ivanović.

Pierwsza połowa nie była najlepszą reklamą Ligi Europejskiej. Mimo że piłka co chwilę wędrowała z jednej połowy na drugą, to celnych strzałów było jak na lekarstwo. Częściej pod bramką rywali gościli Portugalczycy, ale kibice zapamiętają z tych 45 minut przede wszystkim uderzenie Franka Lamparda, który sprzed pola karnego huknął w światło bramki i Benfikę od straty gola uratowała tylko perfekcyjna parada Artura.

PRZECZYTAJ ZAPIS RELACJI MINUTA PO MINUCIE!

Podrażniona ekipa z Lizbony na drugą połowę wyszła jeszcze bardziej zmobilizowana i od początku szturmowała bramkę Cecha. W końcu udało jej się nawet pokonać golkipera londyńczyków, ale sędzia odgwizdał wątpliwego spalonego.

Benfica przeważała, jednak to Chelsea nogami Fernando Torresa jako pierwsza boleśnie ukłuła rywali. Hiszpan wykorzystał sytuację sam na sam w 60. minucie. Po 10 kolejnych był już remis, bo rzut karny pewnie wykonał Oscar Cardozo i mecz zaczął się na nowo.

Tempo znów było bardzo szybkie, ale kibice najgłośniej krzyknęli w 87. minucie. Wtedy z kilkudziesięciu metrów niemal idealnie przymierzył Frank Lampard. Piłka długo szybowała w powietrzu, ale ostatecznie trafiła w poprzeczkę. I kiedy część kibiców już pewnie poszła zregenerować siły przed dogrywką, londyńczycy skutecznie ukłuli po raz drugi - jeszcze bardziej boleśnie. W 92. minucie dośrodkowanie z rzutu rożnego wykorzystał Branislav Ivanović, który głową skierował futbolówkę do siatki.

Historyczny triumf Chelsea

Dla "The Blues" to pierwszy triumf w tych rozgrywkach (wcześniej pod szyldem Pucharu UEFA) w historii klubu. Ekipa ze Stamford Bridge nigdy nie zdołała dotrzeć nawet do finału.

Sukces w Lidze Europejskiej pozwoli Chelsea udanie zakończyć słaby sezon, w którym szybko odpadła z Ligi Mistrzów i przegrała rywalizację z Manchesterem United w lidze angielskiej.