Od sezonu 2023 wszyscy zawodnicy startujący w motocyklowych mistrzostwach świata we wszystkich klasach będą musieli mieć co najmniej 18 lat - zdecydowała Międzynarodowa Federacja Motocyklowa (FIM).

Dotychczas tylko w najwyższej klasie MotoGP istniał limit wieku - 18 lat. W niższych klasach juniorskich - Moto2 i Moto3 aktualnie obowiązujący limit wynosi 16 lat.

Podniesie limitu wieku do 18 lat wprowadzono po trzech tragicznych wypadkach, do jakich doszło w tegorocznym sezonie w wyścigach klas juniorskich.

Nowe przepisy zostały zatwierdzone podczas spotkania działaczy FIM i przedstawicieli promotora przed niedzielnym wyścigiem Grand Prix Emilia-Romania na torze Misano.

Trzy śmiertelne wypadki nastolatków w ostatnich miesiącach

We wrześniu doszło do tragicznego wypadku w wyścigu wsparcia World Superbike w Hiszpanii, gdzie zginął 15-letni Dean Berta Vinales, kuzyn Mavericka Vinalesa, zawodnika regularnie startującego w MotoGP.

NIE PRZEGAP: Motocyklista zginął na torze. Miał zaledwie 15 lat

W maju w wypadku w kwalifikacjach do Grand Prix Włoch na torze Mugello zginął niespełna 18-letni Szwajcar Jason Dupasquier rywalizujący w Moto3, a miesiąc później po kolizji w wyścigu o mistrzostwo świata juniorów na torze MotorLand Aragon w Hiszpanii zginął tragicznie 14-letni Hiszpan Hugo Millan.


"Podwyższenie minimalnego wieku dla każdej kategorii wyścigów motocyklowych jest decyzją podjętą w celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim zawodnikom rozpoczynającym i kontynuującym karierę" - napisano w oświadczeniu FIM.

Dodatkowo wszystkie wyczynowe motocykle będą musiały być wyposażone w systemy poduszek powietrznych.