Czech Jakub Janda zwyciężył w noworocznym konkursie skoków w Garmisch-Partenkirchen, rozgrywanym w ramach Turniej Czterech Skoczni. Najlepszy z Polaków – Adam Małysz był dopiero 21.

Janda w pierwszym swoim skoku osiągnął odległość 125 m. Skok z II serii był mniej udany – tylko 121,5 m, ale rezultat ten wystarczył, by utrzymać prowadzenie. Na drugie miejsce w konkursie wskoczył Fin Janne Ahonen, który po I serii zajmował 5. miejsce. Trzecie miejsce na podium zajął Matti Hautamaeki.

Polacy nie mogą uznać konkursu za udany. Adam Małysz po drugiej serii skoków spadł o trzy pozycje i ostatecznie zajął dopiero 21. miejsce. 29. pozycję zajął Kamil Stoch. Do finału nie zakwalifikował się Robert Mateja.

Wydaje się, że odbicie z progu jest całkiem przyzwoite i technicznie te skoki wydawałyby się dobre. Czegoś po prostu brakuje. (…) W drugiej fazie lotu spadam jak kamień - podsumowuje swoje skoki Adam Małysz.

W serii próbnej najlepszy był Fin Janne Ahonen. To właśnie on oddał najdłuższy skok – 125 m. Drugi rezultat uzyskał czech Jakub Janda: 124,5 m. Trzeci był Thomas Morgenstern po skoku o pół metra krótszym. Adam Małysz skoczył 117,5 m. i został sklasyfikowany na 18. miejscu. Kamil Stoch zanotował wynik 111,5 m, zaś trzeci z Polaków w konkursie – Robert Mateja - 107 m.

Kolejne zawody z serii Turnieju Czterech Skoczni odbędą się 4 stycznia w austriackim Innsbrucku.