W cyklu Twoje Sportowe Wakacje w RMF FM zapraszamy Was dziś na planszę. Zachęcamy, by włożyć nieskazitelnie biały strój i maskę, z szacunkiem przywitać rywala i ruszyć do walki. To doskonały sposób, by spalić kalorie, zrzucić stres, potrenować koncentrację i doskonale się pobawić.

Francja, rok 1652. Dwór królewski. Muszkieterowie Atos, Portos, Aramis i d’Artagnan. Bohaterowie powieści Aleksandra Dumasa kojarzą nam się z elegancją, klasą, szacunkiem i męstwem. Tak też można opisać szermierkę. Przed walką rywale okazują sobie szacunek. Zobaczcie, jak to robią. 

Na filmie szermierz, Leszek Przybyłka, wita się z przeciwnikiem szpadą. W szermierce wyróżnia się jeszcze floret i szablę.

Każda broń różni się przede wszystkim wyglądem, ale również zasadami i polem trafienia.

W szpadzie zaliczane są wszystkie trafienia zadane w ciało przeciwnika -  nawet te zadane jednocześnie.

We florecie polem trafienia jest kamizelka a w szabli od pasa w górę. Dodatkowo w szabli i florecie jest tzw. Konwencja. To oznacza, że pewne działania mają pierwszeństwo przed innymi i nie są zaliczane trafienia zadane jednocześnie. 

Walczy się na planszy szermierczej o dł. 14 m i szerokości od 1,5-2 m. Jest ona metalizowana i nie rejestruje trafień. Zadawane trafienia wyświetlane są na aparacie szermierczym.

Szermierz w rękawie ręki walczącej ma przewód osobisty, który podpięty jest do broni, a z tyłu podpina się go do bębna szermierczego. Bęben zaś jest podpięty do aparatu szermierczego i tak tworzy się tzw. obieg zamknięty, dzięki czemu można rejestrować zadawane trafienia. 

Szermierz jest ubrany w specjalny strój, w którego skład wchodzi maska szermiercza, dres szermierczy, rękawica i skarpety. Dlaczego strój jest biały? Ile kosztuje? Czy można go wypożyczyć przed walką? Odpowiedzi znajdziecie w filmie.

Są też specjalne stroje dla młodszych, a nawet dużo młodszych zawodników. W klubie walczą już dzieci 6,5-letnie. One dostają na początek plastikowy sprzęt. Ponoć są zachwycone.

Korzystając okazji przypomnijmy ostatnie sukcesy naszych rodaków.

W Lipsku 23 lipca Ewa Nelip zawodniczka UKS Żoliborz Warszawa wywalczyła wicemistrzostwo świata. 26 lipca drużyna w składzie Ewa Nelip, Magdalena Piekarska, Barbara Rutz oraz Renata Knapik-Miazga zdobyły  brązowy medal Mistrzostw Świata Seniorów w szpadzie kobiet. 

Zawodniczkom gratulujemy. Wam, jeśli zaraziliśmy Was miłością do szermierki, życzymy równie wielkich sukcesów.