W wieku 87 lat zmarł Stefan Florenski - były piłkarz Górnika Zabrze i reprezentacji Polski. "Jeden z najlepszych i najważniejszych piłkarzy w całej historii zabrzańskiego Górnika, a przede wszystkim cudowny człowiek i przyjaciel, który na zawsze będzie w naszej pamięci" - czytamy w komunikacie na stronie internetowej Górnika Zabrze.

Stefan  Florenski rozegrał w barwach Górnika 330 spotkań (258 ligowych) w latach 1956-71. Zdobył z tym zespołem dziewięć tytułów mistrza kraju i pięć Pucharów Polski. Grał na środku i boku obrony. 

W reprezentacji Polski Florenski  wystąpi 11 razy, m.in. w pamiętnym meczu ze Związkiem Radzieckim, wygranym przez Polaków na Stadionie Śląskim w Chorzowie 2:1 w 1957. Od wielu lat mieszkał w Niemczech.

"Pożegnaliśmy Przyjaciela. Człowieka wielkiego, ale skromnego i życzliwego. Który nie lubił rozgłosu, choć na boisku należał do najlepszych w całej historii polskiego futbolu. Gdyby grał dziś, pewnie broniłby barw najlepszych klubów w Europie" - czytamy na stronie internetowej Górnika Zabrze.