Blisko 1100 osób zawitało do Bytowa by rywalizować w piątej edycji Skandia Maraton Lang Team 2013. Na uczestników czekały cztery dystanse, malownicza leśna trasa, jeziora i atmosfera wielkiego kolarskiego święta. Kaszubskie miasto miłośników MTB ugościło po raz drugi z rzędu.

Startu w swoim rodzinnym mieście nie mógł sobie odpuścić Czesław Lang. Dyrektor generalny Lang Team podjął wyzwanie i stanął na starcie dystansu MEDIO (63 km). Na mecie wicemistrz olimpijski z Moskwy pojawił się po 2 godzinach i nieco ponad 23 minutach. Efekt? Podium a konkretnie trzecie miejsce w swojej kategorii wiekowej.

Rywalizacja na trasie była bardzo przyjemna, tworzyły się grupki, w których każdy starał się utrzymać narzucone tempo. To była świetna zabawa i zachęcam wszystkich do udziału w kolejnych edycjach - mówi Czesław Lang. 

Duża frekwencja

Brak ograniczeń wiekowych, cztery dystanse i atrakcyjne trasy dostosowane do zróżnicowanego poziomu uczestników przyciągnęły do Bytowa ponad 1000 kolarzy.

Na dłuższych dystansach trasa, wbrew pozorom, nie należała do łatwych. Na jednej z rund mieliśmy około 400 metrów przewyższenia - to mogło sprawić zawodnikom dużo trudności. Kolarze jechali szerokimi duktami leśnymi oraz ścieżkami polnymi i mogli się stosunkowo łatwo wyprzedzać. Tym razem było sucho, więc na metę zawodnicy nie docierali ubłoceni, za to mocno zakurzeni - mówi Lech Piasecki, dyrektor ds. Sportowych Lang Team.

Puchar Polski MTB

Skandia Maraton Lang Team to także arena rywalizacji licencjonowanych kolarzy o Puchar Polski w maratonie MTB. W Bytowie już po raz czwarty zawodnicy walczyli o kolejne w tym sezonie punkty.

Wśród pań równych sobie nie miała Magdalena Hałajczak (Corratec Team). Wśród panów zwyciężył Bartosz Banach (Sante BSA Pro Tour). Kolarze finiszowali z większej grupy.

Finisz był bardzo szybki, bo na ostatnie kilometry dojechaliśmy w dużej grupie. W pewnym momencie zaatakował Radosław Rękawek, usiadłem mu na kole, a potem wyskoczyłem do przodu i wygrałem - mówił na mecie zwycięzca Bartosz Banach. 

Nadleśnictwo Bytów

Trasa piątej edycji Skandia Maraton Lang Team przebiegała malowniczymi terenami Nadleśnictwa Bytów.

Szczególne podziękowania należą się Nadleśnictwu Bytów. Przygotowanie trasy, wiodącej przez leśne tereny, to duże wyzwanie. Bez wsparcia nadleśniczego - Pana Wacława Turzyńskiego byłoby nam ciężko - mówi Adam Siluta, prezes Lang Team. Trud się opłacił, bo uczestnicy Skandia Maraton Lang Team byli zachwyceni Kaszubami i przygotowaną trasą - dodaje Adam Siluta.

Kolejna i ostatnia tegoroczna edycja Skandia Maraton Lang Team 2013 odbędzie się 28 września w Kwidzynie.