Pierwszy krok na drodze do igrzysk olimpijskich wykonany. Polskie siatkarki pokonały w Ankarze Holenderki 3-1. "Złotka" zmierzą się następnie z reprezentacjami Serbii i Rosji. Zwycięstwo w turnieju zagwarantuje Polsce awans na olimpiadę.

Polskie siatkarki dobrze rozpoczęły batalię o awans na igrzyska olimpijskie. Kluczem do sukcesu okazał się skuteczny blok - w tym elemencie biało-czerwone miał ogromną przewagę nad rywalkami. Przy odrobinie szczęścia podopieczne Alojzego Świderka mogły wygrać w trzech odsłonach, bowiem w trzecim secie prowadziły już 23:21. Błędy w przyjęciu polskiego zespołu sprawiły, że Holenderki przedłużyły nadzieję na korzystny rezultat.

W przekroju całego spotkania to Polki były zdecydowanie lepsze. W bloku wygrały rywalizację 18:7, zdecydowanie też górowały w ataku. Znakomicie zespół prowadziła Katarzyna Skorupa, który nieschematycznymi zagraniami gubiła blok Holenderek.

Nie było jednak całkiem bezproblemowo. Co prawda pierwszy set wygrały siedmioma punktami, ale w drugiej partii obie drużyny zacięcie walczyły do ostatnich piłek. W trzecim secie Polki były dwa punkty od zwycięstwa, ale w kluczowym momencie to Holenderki zachowały więcej zimnej krwi i ostatecznie wygrały 25:23. Podopieczne Alojzego Świderka w ostatniej odsłonie meczu nie pozostawiły złudzeń rywalkom i już po paru minutach wyszły na prowadzenie 8:3. Cały set zakończył się wynikiem 25:13 na korzyść Polek.

W środę (godz. 15.30) Polki w drugim meczu zagrają z Rosjankami, dla których będzie to pierwszy pojedynek w turnieju kwalifikacyjnym. W drugim spotkaniu grupy B Serbia zmierzy się z Holandią.

Polska - Holandia 3:1 (25:18, 25:23, 23:25, 25:13)

Polska: Berenika Okuniewska, Agnieszka Bedanrek-Kasza, Katarzyna Skorupa, Anna Werblińska, Izabela Żebrowska, Katarzyna Skowrońska-Dolata, Paulina Maj (libero) oraz Karolina Kosek, Joanna Kaczor, Joanna Wołosz

Holandia: Robin de Kruijf, Maret Grothues, Caroline Wensink, Manon Flier, Laura Dijkema, Debby Stam-Pilon, Myrthe Schoot (libero) oraz Lonneke Sloetjes, Laura Dijkema

Pozostałe mecze: Grupa A: Chorwacja - Niemcy 0:3 (12:25, 16:25, 17:25)