Mateusz Sawrymowicz zdobył złoty medal na dystansie 1500 m stylem dowolnym podczas pływackich mistrzostw świata w Melbourne. Polak pobił jednocześnie rekordy Europy i Polski. To nasz czwarty medal na MŚ; jedyny złoty.

Mateusz Sawrymowicz uzyskał rezultat 14.45,94 i poprawił o jedną setną sekundy rekord Europy oraz o 6,82 sekundy swój rekord kraju. Polak wyprzedził Rosjanina Jurija Priłukowa i Amerykanina Davida Daviesa. Siódmy był rekordzista świata na tym dystansie - Australijczyk Grant Hackett. Wyścig obserwował specjalny wysłannik RMF FM do Australii Wojciech Słoń:

Cieszę się. Kiedy dotknąłem ściany, obróciłem się, by upewnić się na tablicy, że rzeczywiście jestem pierwszy - powiedział po zawodach polski pływak.

Transmisję oglądałem ze stoperami w ręku i widziałem, że Mateusz płynie szybko, ale płynnie. Priłukow płynął też szybko, ale kolejne długości basenu pokonywał ze zmiennymi czasami - szarpał. To zdecydowało. Sawrymowicz wygrał ten tytuł głową - powiedział pierwszy trener mistrza świata Bogdan Jardzoch.

To czwarty medal dla Polski na tegorocznych mistrzostwach świata. Wcześniej srebrny i brązowy krążek wywalczyła Otylia Jędrzejczak, a Przemysław Stańczyk zdobył srebro.

Niestety, w finale 400 m stylem zmiennym nie zobaczyliśmy Pawła Korzeniowskiego. Polak odpadł w ostatnim dniu pływackich mistrzostw świata w Melbourne. Polak z wynikiem 4.20,99 zajął 14. miejsce.

Korzeniowski bardzo dobrze rozpoczął wyścig. Po 50 m delfinem prowadził, po 100 m był trzeci. Jednak płynąc grzbietem i żabką pogrzebał szansę na dobry wynik.

Ogólnie nie mogę być zadowolony z tych mistrzostw. Nie zdobyłem medalu na swoim koronnym dystansie 200 m delfinem. Spodziewam się, że forma przyjdzie za późno. Teraz trzeba zacząć myśleć o igrzyskach. Jeżeli mam tam odnieść sukces to muszę zdecydowanie poprawić nawroty. No i oczywiście ostro trenować - powiedział po występie Korzeniowski.