Rozpoczynający się rok w sporcie będzie stał pod znakiem imprez, które odbywają się co cztery lata. Najważniejszym bez wątpienia wydarzeniem 2020 roku są igrzyska olimpijskie w Tokio. Ważnym turniejem, który odbędzie się w 2020 są też piłkarskie mistrzostwa Europy. Po raz kolejny na najważniejszej imprezie kontynentu zagrają Polacy.

Rok rozpocznie się jednak o bardzo ważnego rajdowego wydarzenia. 5 stycznia startuje najtrudniejszy rajd świata - Dakar. Na starcie pojawi się 16 Polaków. Po roku przerwy w Dakarze znów wystartuje Rafał Sonik. Quadowiec, który jako jedyny z Polaków zwyciężył w tym prestiżowym rajdzie, znów wymieniany jest w gronie faworytów do końcowego sukcesu. Wśród kierowców poprawić, a przynajmniej wyrównać wynik z przed roku będzie chciał Jakub Przygoński. W 2019 roku kierowca Orlen Teamu był 4.

Rajd Dakar liczy w tym roku 12 etapów i potrwa do 17 stycznia.

Tokio 2020

24 Lipca rozpocznie się najważniejsza impreza sportowa w tym roku na świecie - XXXII Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio 2020. Latem do Japonii zjadą tysiące sportowców, by walczyć o medale. Najbliższe miesiące dla wielu zawodników i zawodniczek upłyną jednak pod znakiem walk o olimpijską kwalifikację.

Już 7 stycznia starania o uzyskanie biletu do Tokio rozpoczną nasze siatkarkiTurniej kwalifikacyjny zostanie rozegrany w Apeldoorn, a podopieczne Jacka Nawrockiego zmierzą się w nim w grupie z Holenderkami, Azerkami i Bułgarkami. W drugiej grupie znalazły się Turczynki, Niemki, Chorwatki i Belgijki. Awans uzyska tylko jedna reprezentacja.

Kto przywiezie medal z Japonii?

Oczywiście liczymy, że w czasie igrzysk na podium znajdą się także polscy sportowcy. Największe emocje z pewnością będzie budził występ naszych siatkarzy, którzy są aktualnymi mistrzami świata i są wymieniani w gronie faworytów do olimpijskiego złota. Sporo emocji dostarczą nam tez na pewno nasi lekkoatleci. Wielu z nich już przygotowuje się to tej najważniejszej imprezy dla każdego sportowca.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Piątek zmieni klub? Media: Ma zagrać w Bundeslidze 

Tak naprawdę tego czasu już nie jest za dużo. Cały czas się mówiło, że do tych igrzysk jeszcze długo, długo, a tu się okazuje, że zostało do nich raptem kilka miesięcy - mówił kulomiot Konrad Bukowiecki.

W 2016 roku na Igrzyskach w Rio de Janeiro polska reprezentacja zdobyła 2 złote, 3 srebrne i 6 brązowych medali. Liczymy oczywiście na poprawę tego dorobku, ale to nie będzie wcale łatwe zadanie. Sportowcy na igrzyskach będą rywalizować w 37 dyscyplinach, a po raz pierwszy m.in. w takich jak: karate, wspinaczka sportowa czy koszykówka 3x3. Igrzyska potrwają do 9 sierpnia.

Euro 2020

Przed rywalizacją w Japonii, piłkarskie szaleństwo oponuje Starty Kontynent. Wszystko dlatego, że 12 czerwca w Rzymie, meczem na Stadio Olimpico pomiędzy Włochami, a Turcją rozpoczną się piłkarskie mistrzostwa Europy. Będzie to turniej wyjątkowy, bo zostanie rozegrany w aż 12 miastach, w 12 różnych krajach. Od Bilbao w Hiszpanii, po stolicę Azerbejdżanu - Baku.

Reprezentacja Polski trafiła do grupy E. Podopieczni Jerzego Brzęczka zmierzą się ze Szwecją Hiszpanią i zwycięzcą baraży dywizji B Ligi Narodów, w których zagrają Bośnia i Hercegowina, Słowacja, Irlandia i Irlandia Północna. Polacy dwa mecze grupowe rozegrają w Dublinie a jeden w Bilbao. Ciekawie zapowiada się rywalizacje w grupie F w której zagrają ze sobą Francja - mistrz świata, Niemcy - byli mistrzowie świata i obrońca tytułu Portugalia. Nowego mistrza Europy poznamy 12 lipca. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Watykan chce wystawić reprezentację na igrzyskach w Paryżu

Opracowanie: