Reprezentacja Polski w siatkówce kobiet poznała grupowe rywalki w turnieju kwalifikacyjnym do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. W pierwszej fazie rozgrywek Polki zmierzą się z Holandią, Bułgarią i Azerbejdżanem. Zawody rozegrane zostaną w dniach 7-12 stycznia w holenderskim Apeldoorn, w Tokio wystąpi tylko zwycięzca.

Informację o składach grup turniejów kwalifikacyjnych kobiet i mężczyzn do igrzysk w Tokio podała w poniedziałek Europejska Federacja Siatkówki. Podziału na grupy dokonano tzw. systemem serpentynowym, według aktualnego rankingu CEV. Polki zajmują w nim ósme miejsce.

Polki w fazie grupowej rywalizację rozpoczną od meczu z Bułgarią (7.01). Kolejnymi przeciwnikami będą Holenderki (9.01) i Azerki (10.01). W drugiej grupie wystąpią Niemcy, Chorwacja, Turcja i Belgia. Po dwie najlepsze drużyny z grup awansują do półfinałów, a prawo startu na igrzyskach uzyska tylko najlepszy zespół.

Trener biało-czerwonych Jacek Nawrocki nie ukrywa, że walka o jedno premiowane awansem miejsce będzie niezwykle trudna.

Rywale są niezwykle wymagający i nie chodzi o faworyzowaną Holandię czy Turcję. Inne reprezentacje, jeśli tylko ściągną na turniej swoje największe gwiazdy, też będą silnymi przeciwnikami - powiedział szkoleniowiec.

Jak dodał, termin turnieju jest trochę niefortunny, w samym środku ligowych zmagań. Liga włoska, w której występuje kilka reprezentantek (Malwina Smarzek-Godek, Magdalena Stysiak, Agnieszka Kąkolewska, Joanna Wołosz i Zuzanna Górecka) swoje mecze rozgrywa jeszcze w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.

Ten turniej zagramy bez większych przygotowań, praktycznie z marszu - przyznał Nawrocki.

Prawo startu na igrzyskach mają już zapewnione: Japonia (gospodarz) oraz Stany Zjednoczone, Włochy, Brazylia, Rosja, Chiny i Serbia.

O awans nie muszą się martwić podopieczni Vitala Heynena, którzy w sierpniu wygrali w Gdańsku interkontynentalny turniej kwalifikacyjny i zapewnili sobie udział na igrzyskach. Oprócz Polaków, start w Tokio mają zagwarantowany: Japonia (gospodarz), Argentyna, Stany Zjednoczone, Rosja, Brazylia i Włochy.

Męskie reprezentacje Starego Kontynentu o paszporty olimpijskie powalczą w Berlinie w dniach 5-10 stycznia.

Harmonogram turnieju w Apeldoorn

turniej kobiet - Apeldoorn (Holandia)

Grupa A: Holandia, Bułgaria, Polska, Azerbejdżan
Grupa B: Turcja, Niemcy, Belgia, Chorwacja

Harmonogram meczów, turniej kobiet:

07.01.20 (wtorek)

13:00 Niemcy - Turcja
16:00 Polska - Bułgaria
19:30 Azerbejdżan - Holandia

08.01.20 (środa)

13:00 Chorwacja - Turcja
16:00 Belgia - Niemcy
19:30 Bułgaria - Holandia

09.01.20 (czwartek)

13:00 Belgia - Chorwacja
16:00 Bułgaria - Azerbejdżan
19:30 Holandia - Polska

10.01.20 (piątek)

13:00 Niemcy - Chorwacja
16:00 Turcja - Belgia
19:30 Polska - Azerbejdżan

11.01.20 (sobota)

17:15 półfinał 1
20:45 półfinał 2

12.01.20 (niedziela)

17:30 finał

Udany sezon polskich siatkarek

Żeńska reprezentacja Polski w siatkówce ma za sobą udany sezon. "Biało-czerwone" rozpoczęły grę na międzynarodowej arenie w 2019 roku od wygrania prestiżowego turnieju towarzyskiej Montreaux Masters - to pierwszy taki sukces w historii.

Polki mogą być również zadowolone z wyników osiągniętych w tegorocznej Lidze Narodów. Choć niewiele osób się spodziewało, Malwina Smarzek-Godek i jej koleżanki awansowały do finałowej fazy tego turnieju.

Zwieńczeniem sezonu były mistrzostwa Europy. "Biało-czerwone" doskonale prezentowały się w spotkaniach rozgrywanych w Łodzi. Wywalczyły awans do półfinału, który był rozgrywany w Turcji. Niestety, ostatecznie zawodniczki Jacka Nawrockiego zakończyły turniej na 4. miejscu.

Nasza reprezentacja miała już jedną szansę na zdobycie kwalifikacji olimpijskiej. Turniej we Wrocławiu rozpoczęły od wygranej z Portoryko (3:0). Następnie, po ciężkim boju wygrały z reprezentacją Tajlandii (2:3). Niestety, w ostatnim meczu przegrały z Serbią (3:1).

Kontynentalne turnieje kwalifikacyjne do IO w Tokio 2020:

Europa (Apeldoorn - Holandia, 5-12 stycznia)
 
Polska

Azerbejdżan

Belgia

Bułgaria

Chorwacja

Niemcy

Holandia

Turcja

Azja (Nakhon Ratchasima - Tajlandia, 7-12 stycznia):
 
Australia

Indonezja

Iran

Kazachstan

Korea Południowa

Tajlandia

Tajwan
 
Afryka (Yaounde - Kamerun, 4-9 stycznia):
 
Algieria

Botswana

Kamerun

Demokratyczna Republika Kongo

Egipt

Ghana

Kenia

Nigeria
 
Ameryka Południowa (Manizales - Kolumbia, 7-9 stycznia):
 
Argentyna

Kolumbia

Peru

Wenezuela
 
Ameryka Północna, Środkowa i Karaiby (Santo Domingo - Dominikana, 9-12 stycznia):
 
Kanada

Dominikana

Meksyk

Portoryko