Strzegący bramki Unionu Berlin Rafał Gikiewicz był z 69 udanymi interwencjami na koncie najskuteczniejszym golkiperem rundy jesiennej niemieckiej Bundesligi. Jak zaznaczono na oficjalnej stronie internetowej rozgrywek: Polak "obronił więcej strzałów niż jakikolwiek inny bramkarz w lidze".

"Union Berlin zaskoczył wielu w pierwszej rundzie. Debiutant w Bundeslidze szczególnie przed własną publicznością spisywał się bardzo dobrze i z dorobkiem 20 punktów zajmuje bezpieczne miejsce w środku tabeli. Gikiewicz pomógł drużynie 69 udanymi interwencjami. Obronił więcej strzałów niż jakikolwiek inny bramkarz w lidze" - zaznaczono w podsumowaniu rundy jesiennej opublikowanym na Bundesliga.de.

32-letni Polak zdystansował Zacka Steffena z Fortuny Duesseldorf, który zanotował w pierwszej części sezonu 67 udanych interwencji, Szwajcara Yanna Sommera z Borussii Moenchengladbach i Robina Zentnera z FSV Mainz, którzy mają na koncie po 61 obronionych strzałów, i Jirego Pavlenkę z Werderu Brema, który skutecznie interweniował 58 razy.

W ligowym podsumowaniu podkreślono również, że Gikiewicz zanotował 74-procentową skuteczność interwencji, która także plasuje go w czołówce Bundesligi po rundzie jesiennej.

Gikiewicz i Lewandowski w "11" rundy telewizji Deutsche Welle

To kolejne już wyróżnienie dla polskiego golkipera w ostatnich dniach. W poniedziałek niemiecka telewizja Deutsche Welle opublikowała "jedenastkę" rundy jesiennej sezonu 2019/20: za najlepszego bramkarza rundy dziennikarze stacji uznali właśnie Gikiewicza.

Dodajmy, że miejsce w prestiżowym zestawieniu znalazł również polski napastnik Robert Lewandowski.

Komentując sukces Gikiewicza, portal Onet zauważył, że "32-letni bramkarz rozegrał wszystkie spotkania i czterokrotnie zachował czyste konto".

"Był chwalony za większość z 17 meczów, a w magazynie ‘Kicker’ ma 17. najwyższą notę w całej lidze" - podkreślał również Onet.