Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej zatwierdził kalendarz piłkarskiej ekstraklasy na sezon 2013/14. Zgodnie z reformą proponowaną przez spółkę prowadzącą rozgrywki, terminarz zakłada przeprowadzenie 37 kolejek i podział punktów po części zasadniczej.

Po części zasadniczej, która obejmie 30 kolejek, tabela zostanie podzielona na grupę mistrzowską i spadkową. Wówczas dorobek punktowy wszystkich zespołów ma być zmniejszony o połowę i zaokrąglony do góry.

W drugiej fazie, decydującej o mistrzostwie i spadku, każda drużyna rozegra po siedem meczów - po jednym z każdym z rywali. Ekipy z miejsc 1-4 oraz 9-12 czterokrotnie wystąpią przed własną publicznością, natomiast zespoły z miejsc 5-8 oraz 13-16 - trzykrotnie.

Sezon rozpocznie się 19 lipca, a pierwsza runda potrwa do 14 grudnia.

Jesienią tego roku zagramy 21 kolejek, bo inaczej nie zdążylibyśmy przed mistrzostwami świata - poinformował wiceprezes PZPN ds. futbolu profesjonalnego i zarazem szef Ekstraklasy SA Bogusław Biszof.

Po zimowej przerwie rozgrywki zostaną wznowione w połowie lutego. Faza zasadnicza zakończy się 5 lub 12 kwietnia, w zależności od tego, czy reprezentacja zakwalifikuje się do mundialu w Brazylii. Mistrz kraju będzie znany najpóźniej 17 bądź 31 maja.

Było trochę kontrowersji, ale ostatecznie zdecydowaliśmy się spróbować zmian, by później nie żałować. Zapowiada się szalona walka w lidze, bo wystarczy dziś podzielić punkty na pół i sprawdzić, o ile zmniejszyłyby się różnice między poszczególnymi zespołami - mówił na konferencji prasowej prezes PZPN Zbigniew Boniek. Nowy system to większe wymagania dla klubów, trenerów i piłkarzy - podsumował.

Sprawa reformy rozgrywek po raz czwarty była poruszana na zarządzie PZPN. Tym razem dyskusja była najkrótsza, a wynik głosowania jednoznaczny - zaznaczył Biszof. Jak dodał, reforma będzie teraz oczkiem w głowie dla kierowanej przez niego Ekstraklasy SA, dlatego w najbliższym czasie nie będzie rozgrywany mecz o Superpuchar.

Zmiany również w Pucharze Polski

PZPN zajął się także zmianami w regulaminie Pucharu Polski. Obowiązywać ma teraz drabinka jak w tenisie od 1/16 finału i rozstawienie czterech najlepszych drużyn ekstraklasy.

Przed 1/16 finału, czyli fazą, w której do rywalizacji przystąpią zespoły ekstraklasy, nastąpi losowanie drabinki. Cztery najlepsze zespoły na koniec poprzedniego sezonu ekstraklasy otrzymają (także losowo) numery 1, 16, 17 i 32, więc do półfinałów nie będą mogły trafić na siebie. Pozostałe drużyny wylosują numery, które oznaczają ich miejsca w drabince. W meczach 1/16 i 1/8 finału gospodarzami będą zespoły z niższych lig lub - w przypadku tej samej klasy rozgrywkowej - z niższymi numerami.

W 1/4 i 1/2 finału będą rozgrywane dwumecze, a gospodarzami pierwszych spotkań będą zespoły z niższymi numerami.

Przez trzy najbliższe lata finał będzie odbywał się 2 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie.

(ABS)